Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Revoluce v podobě občanských průkazů: Zmizí z nich rodné číslo, přibudou otisky prstů

Revoluce v podobě občanských průkazů: Zmizí z nich rodné číslo, přibudou otisky prstů
Zdroj: profimedia.cz
Změna
Celý letošní rok je plný změn a nevyhnuly se jim ani občanské průkazy. Ty dostanou novou podobu v tom, že přibudou biometrické údaje a zmizí z nich jeden z nejdůležitějších údajů - rodné číslo. Ministři v souvislosti s touto změnou budou o vládních prázdninách projednávat i nový zákon. A do občanky přibudou ještě další novinky.

Aby byly posíleny bezpečnostní prvky, do občanských průkazů se zaznamená i obličej a otisky prstů. Je to také kvůli unijním protiteroristickým opatřením. Státní tiskárna cenin už se změnami počítá. "Je zde vlajka EU, biometrické údaje. Do občanky musíme vpravit i bezkontaktní čip s anténou," uvedl pro ČT ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.

Zmizí rodné číslo i titul

Zásadní část údajů se z občanek vyškrtne. Například svůj titul už tam nenajdete. Podle ministerstva vnitra nijak nesouvisí s prokazováním totožnosti. Co však běžně při prokazování sloužilo, bylo rodné číslo. I to z občanek zmizí.

"Identifikace osob sama o sobě probíhá skrze jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Identifikátor rodného čísla je pozůstatkem, anomálií z období Československa," upřesnil náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna.

Podpora eObčanky

Ministerstvo vnitra zároveň chystá další kampaň, kterou chce podpořit využívání eObčanky. Dojít k tomu má už v září. Díky tomu se člověk může elektronicky identifikovat a navíc i částečně komunikovat s úřady. Češi dosud eObčanku masově nevyužívali. Výhody eObčanky jsou neoddiskutovatelné. Poslouží jako identifikační nástroj ke vzdálenému prokázání totožnosti pro přihlašování k online službám veřejné správy. Elektronická občanka může také sloužit jako nosič kryptografických klíčů a kvalifikovaných certifikátů pro vytváření elektronických podpisů nebo autentizačních certifikátů. Po zabezpečeném přihlášení zajistí přístup do všech webových aplikací orgánů veřejné správy a územních samospráv. To znamená, že eObčanka vám šetří čas i finance. Ideální je si k eObčance aktivovat datovou schránku.

Kam vás eObčanka pustí?

Podívejte se na výběr toho, kam se pomocí eObčanky dostanete:

Bodové hodnocení řidiče: Náhled na aktuální bodové hodnocení řidiče.

Údaje z registru řidičů: Náhled na údaje z Centrálního registru řidičů týkajících se řízení motorových vozidel.

Notifikace konce platnosti ŘP: Upozornění emailem na blížící se konec platnosti řidičského průkazu.

Přístup k lékovému kontu pacienta (eRecept): K vyhledávání předepsaných elektronických receptů daného pacienta. V aplikaci lze zobrazit detail eReceptu včetně provedených výdejů.

Náhled na doklady evidované státem: Přehled dokladů evidovaných státem (občanský průkaz, cestovní pas a řidičský průkaz).

Náhled do katastru nemovitostí: Služba umožňuje zobrazit přehled čísel listů vlastnictví, na kterých jsou v katastru nemovitostí evidovány nemovitosti ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví osoby přihlášené na Portál občana, a dále umožňuje přístup k podrobnějším informacím o těchto nemovitostech v aplikaci.

Výstup ze živnostenského rejstříku: Výstupem je v prvním kroku buďto seznam podnikatelských subjektů, u kterých je žadatel evidován v nějaké roli, nebo potvrzení o neexistenci zápisu žadatele v živnostenském rejstříku. V druhém kroku služba vytvoří výpis podnikatelského subjektu obsahující údaje z veřejné i neveřejné části živnostenského rejstříku.

Údaje z registru živnostenského podnikání: Obsahuje informace týkající se podnikatelské činnosti daného subjektu. Kliknutím na tlačítko Výpis subjektu se otevře stránka s výpisem údajů zapsaných v živnostenském rejstříku.

Související články

Další články