Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Revoluce v AIDS: První vyléčená HIV pozitivní žena, léčba je ale riskantní a hrozí smrt!

HIV: Z nákazy se vyléčila první žena.
Zdroj: Profimedia.cz
nemoc

Takzvaná "pacientka z New Yorku" byla vyléčena z potenciálně smrtící nákazy virem HIV pomocí kmenových buněk a pupečníkové krve. Je tak třetí osobou, která se kdy vyléčila z HIV. Uvedl to deník The New York Times.

Nové transplantační metody zahrnují pupečníkovou krev, která otevírá možnost vyléčit více lidí různého rasového původu, než bylo dříve možné, citoval vědce deník The New York Times.

Pupečníková krev je šířeji dostupná než dospělé kmenové buňky používané při transplantacích kostní dřeně, které vyléčily předchozí dva pacienty, a nemusí být tak blízko k příjemci.

Žena, která měla kromě HIV i leukémii, dostala pupečníkovou krev k léčbě rakoviny. Pocházela od částečně shodného dárce, namísto obvyklé praxe hledání dárce kostní dřeně podobné rasy a etnického původu, jako má pacient. Dostala také krev od blízkého příbuzného, ​​aby poskytla svému tělu dočasnou imunitní obranu během transplantace.

Přívětivější léčba

Vědci představili některé detaily nového případu v úterý na konferenci o retrovirech a oportunních infekcích v Denveru v Coloradu. Předpokládá se, že HIV postupuje u žen jinak než u mužů, ale zatímco ženy mají více než polovinu případů HIV na světě, tvoří pouze 11 procent účastníků léčebných testů.

Na celém světě žije téměř 38 milionů lidí s HIV a asi 73 procent z nich se léčí. Transplantace kostní dřeně není pro většinu pacientů reálnou možností. Takové transplantace jsou totiž vysoce invazivní a rizikové, proto jsou obecně nabízeny pouze lidem s rakovinou, kteří vyčerpali všechny ostatní možnosti.

Doposud byly známy pouze dva případy pacientů vyléčených z viru HIV. Timothy Ray Brown, označovaný jako „berlínský pacient“, žil dalších 12 let, dokud v roce 2020 nezemřel na rakovinu. V roce 2019 byl ohlášen další pacient, později identifikovaný jako Adam Castillejo, vyléčený z HIV, což potvrdilo, že případ Browna nebyl náhoda.

V předchozích případech, kdy transplantace kostní dřeně nahradily všechen jejich imunitní systém, trpěli oba muži velkými vedlejšími účinky, včetně reakce štěpu proti hostiteli, což je stav, kdy buňky dárce napadají tělo příjemce. Brown po transplantaci málem zemřel. Léčba Castilleja byla méně intenzivní, ale za rok po transplantaci zhubl značnou část své váhy, rozvinula se u něj ztráta sluchu a podle lékařů trpěl na četné infekce. Oproti tomu žena v posledním případě opustila nemocnici do 17. dne po transplantaci a nevyvinula se u ní reakce štěpu proti hostiteli.


Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy