Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Revoluce na českých silnicích! Za co nově přijdete o řidičák?

Zdroj: profimedia.cz
Velké změny
Ministerstvo dopravy chystá řadu novinek, které by v roce 2020 měly být uvedeny do praxe. Jedná se o zpřísnění bodovacího systému, jež dopadne zejména na nepozorné řidiče.

Bodovací systém funguje už 13 let a podle ministerstva dopravy je nejvyšší čas ho zpřísnit. Tvrdší pravidla by měla dopadnout zejména na nepozorné řidiče. Velkým nešvarem je například telefonování za volantem.

Za telefonování při řízení dnes na místě hrozí sankce až tisíc korun, ve správním řízení 1 500 až 2 500 korun. "Nově chceme navrhnout dva a půl tisíce korun na místě a až deset tisíc korun ve správním řízení," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Řízení s telefonem v ruce bylo dosud penalizováno 2 body. Za mobil za volantem se nově řidiči odeberou 4 body. Podobně se na 4 body zřejmě zvýší i trest za jízdu bez pásů či vyšší překročení rychlosti.

Ministerstvo dopravy také chce hlídat rozestupy mezi automobily. Nově by mělo platit, že osobní auta i kamiony musí při překročení rychlosti osmdesáti kilometrů v hodině dodržet odstup minimálně padesát metrů a při rychlosti padesát kilometrů v hodině odstup aspoň třicet metrů. Při nedodržení pravidla budou řidiči opět sebrány 4 body.

Počítá se také se zavedením řidičáku na zkoušku. V praxi by to mělo znamenat, že v rámci bodového systému budou mít čerství řidiči první dva roky o polovinu nižší bodový limit. V souvislosti s novými změnami by jim tak stačil jediný vážný přestupek nebo dva menší, aby o nedávno nabytý řidičák zase rychle přišli, poznamenává web Aktuálně.cz

Novelu zákona o silničním provozu chce ministerstvo dopravy předložit do připomínkového řízení do poloviny února. Pokud novela projde schvalovacím procesem, začne platit od roku 2020.

Související články

Další články