Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

RETRO: Tohle není fotka ze srazu ajťáků, to jsou budoucí nejbohatší muži v Česku

Takhle vypadali čeští miliardáři v 90. letech – Antonín Koláček
(dole uprostřed), již zesnulý Luboš Měkota (na židlích), Vasil Bobela
(první zprava), Petr Pudil (druhý zprava), Petr Kolman (čtvrtý zprava).
Zdroj:
V devadesátých letech se v Česku dělo spoustu divných věcí. Lidé na sobě nosili podivné obleky, ještě podivnější byly jejich účesy a brýle. Nejlépe o tom svědčí snímek, který můžete vidět u tohoto článku.

Skupina rozjařených mužů v nepadnoucích oblecích s podivně strakatými kravatami vypadá, jako kdyby šlo o nějaký sraz asociálních odborníků na výpočetní techniku alias ajťáků. Jenže to je omyl. Takhle v 90. letech vypadali čeští top manažeři. Pánové na snímku představují vedení Mostecké uhelné společnosti, jedné z největších firem v Česku.

Zábavná fotografie se objevila v souvislosti s novou knihou novináře Luboše Xavera Veselého nazvanou Jak se těží miliardy? Veselý fotku získal z archivu miliardáře Antonína Koláčka – ten je na snímku dole uprostřed.

Na fotografii můžete vidět celkem pět budoucích miliardářů – kromě Koláčka je tam ještě již zesnulý Luboš Měkota (ležící na židlích), Vasil Bobela (první zprava), Petr Pudil (druhý zprava) a Petr Kolman (čtvrtý zprava). Všichni pánové zbohatli na privatizaci a následném prodeji Mostecké uhelné společnosti.

Právě příběh toho, jak se tato společnost dostávala z rukou státu do rukou soukromých majitelů a několik vyvolených na tom vydělalo desítky miliard korun, je ústředním tématem Veselého knihy. „Je to jedna z největších kauz v polistopadovém Česku. Mluvil jsem skoro se všemi zúčastněnými a získal jsem informace a dokumenty, které do té doby ještě nikdo nezveřejnil. Doufám, že se mi o celé kauze povedlo udělat ucelený obrázek tak, aby si čtenáři mohli na celou věc udělat vlastní názor,“ říká Xaver Veselý.

Související články

Další články