Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Retro pořád frčí: Dámy, toužíte po kozačkách, jaké jste viděly v seriálu Vyprávěj?

Zdroj: archiv
+ Další fotografie
vyprávěj
Mít pořádné boty se vyplatí a je jedno, zda žijete v demokracii, nebo pod nadvládou komunistů. Dámy, zalíbily se vám botičky, které jste mohly vidět v kultovním seriálu České televize Vyprávěj?

Luxusní boty chce mít každá holka. Eva ze seriálu Vyprávěj není výjimkou! Holky hltaly západní módní magazíny, které se tajně v komunistickém Československu distribuovaly, a chtěly se cítit jako hrdinky západních filmů, které se u nás ale oficiálně nevysílaly.

Socialismus do české obuvi vítr nepřinesl a boty ze západu u nás nebyly k dostání, a tak se o lepší kousky vedl doslova boj! Když do obchodu přivezli nové boty, všechny holky ve městě pak měly ty samé.

Kozačky na vysokém podpatku se nakonec dostaly i do socialistického Československa. Nejprve se daly sehnat pouze v prodejně Tuzex, kde je naše maminky a babičky kupovaly za tuzexové koruny – bony. Později se objevily i v běžných obchodech s obuví. Zde se však staly podpultovým zbožím. Všichni si to jistě pamatujeme, kdo neměl známého, nic nesehnal.

Rozhodně však nešlo o žádnou levnou záležitost, ale co by pro módu ženy neudělaly! Kdo by celou zimu chodil ve sněhulích, galoších nebo dokonce v důchodkách?

V šedesátých letech se kozačky v kombinaci s minisukní staly velkým módním hitem. Tak to uměly nosit zahraniční i domácí celebrity. U nás to byla například zpěvačka Marta Kubišová.

Související články

Další články