Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Bohuš Matuš koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Retro eXtra: Nejslavnější česko-romská zpěvačka spadla z vrcholu až na dno. Vrátí se někdy její úspěšné hity?

Ne, nejslavnější česko-romskou zpěvačkou nemyslíme Hanu Zaňákovou alias Lucii Bílou, jen jinou Bílou. Obézní, v pokročilém věku, slavnou za hranicemi. A totiž Věru Bílou (59).

Romka, která se proslavila na mnoha festivalech svým jedinečným hlasem a vystupováním a která pořád padá a vstává. Tentokrát se ale zdá, že se na stará kolena už nezvedne. Už ze svého kulturního dědictví to má tak nějak v krvi, dojela na svou neodpovědnost, slabost pro hazard, a proč si to neříct otevřeně, takovou tu lenost v něčem pokračovat a pracovat na sobě.

Když se na české scéně zjevila Věra Bílá a s ní přišla i romská kapela Kale (Černí), byla to dost senzace. Ovšem ani ne tak u nás, jako venku. Cikánská muzikálnost, tolik typická pro tento národ, jí otevřela doslova cestu do světa, a dokonce i naději na lepší život, Věru Bílou si chtěli i nechat za mořem a nabídli jí tam útočiště a občanství.

Ale rokycanská rodačka zůstala věrná Plzeňskému kraji a dnes se tam potácí na pokraji propasti. Bez přátel, bez peněz, v totální chudobě v holobytě. Adoptovaný syn a manžel jí zemřeli, pohřeb dokonce platil Michal David, protože Věra všechny peníze, tedy hlavně ty státní, cpe do automatů.

Z talentu, naděje a slávy jí zbyla jen matná vzpomínka, fanoušků už má jen pár. Ale pamětníků ještě pořád hodně. I my na ni rádi vzpomínáme, protože zrovna cikánské rytmy vám při poslechu dávají radost do života, nebo vás svým žalozpěvem dokáží dohnat do strašlivých depresí. Emoce, to je to, co tahle hudba hlavně vzbuzuje. A je úplně jedno, že romsky vůbec nerozumíte.

V dnešní rubrice si připomeneme jedinečný hit s názvem Amen, který jeden čas doslova drtil i komerční hitparády. Pochází z alba Rovava vydaného v roce 2001 a kromě kapely Kale ve videoklipu najdete i hostujícího Jahloula Bouchikhiho z Gipsy Kings, který je znám pod svým pseudonymem Chico, a polskou tehdejší hvězdu, zpěvačku Kayah.

No řekněte. Nezlepšili jsme vám den?

Související články

Další články