Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Respirátory zlevnily, zájem o ně je velký: Kde je seženete za hubičku a na co si dát pozor

Zdroj: Profimedia
COVID-19
Na respirátory třídy FFP2 a FFP3 se nově vztahuje dvouměsíční odpuštění 21% DPH, ve většině kamenných obchodů i e-shopů tak zlevnily. Zájem o respirátory je velký, jenomže na co si dát při jeho koupi pozor.

Respirátory do této chvíli nejsou plošně povinné, vláda je však kvůli přítomnosti nových mutací koronaviru doporučuje používat. Od středy se tak na respirátory třídy FFP2 a výše vztahuje po dobu dvou měsíců odpuštění 21% DPH. Cílem je zpřístupnit respirátory většímu okruhu lidí. Řada obchodů navíc u ochranných pomůcek snížila ceny.

Obchodní řetězce očekávají zvýšený zájem zákazníků o ochranné pomůcky. Například Kaufland nabídne od půlky února respirátory FFP2 v balení po pěti kusech za 49,50 Kč. "Abychom zamezili velkému náporu ze stran zákazníků, bude jak na roušky, tak i na respirátory omezené množství na jednoho zákazníka, a to jedno balení na jeden den," upozornila ČTK mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Cenu snížila i řada e-shopů. Mall.cz v těchto dnech nabízí balení Nanolab respirátorů FFP2 po třech kusech za 169 Kč, jde o slevu 57 % z původních 399 Kč. Lékárna Dr. Max nabízí respirátor FFP2 PREMIUM v balení po deseti kusech za 279 Kč a obchod Distrimed nabízí pět kusů respirátorů FFP3 za 340 Kč, přičemž je to zlevněno z původních 429 Kč.

Na co si dát při nákupu respirátoru pozor?

Většina lidí nosí roušky, ty sice chrání jiné lidi před vámi, ale nechrání vás. Nejefektivnější volbou jsou respirátory s označením FFP3, jejich účinnost se odhaduje až na 99 % a zaručeně by vás měly ochránit před infekčním či virovým onemocněním. E-shop digifit.cz prodává certifikovaný respirátor FFP3 po jednom kuse od 39 Kč. Pakliže se nepohybujete v rizikových místech, ochrání vás i více rozšířené respirátory FFP2, jejich účinnost je okolo 94 %. Internetový obchod ukrdepo.cz nabízí certifikovaný od 7 Kč výše.

Rozhodně si nepořizujte respirátor FFP1, ty vás před covidem-19 neubrání – používají se spíše jako ochrana v prašném prostředí. Respirátorů je několik druhů a tvarů, dbejte tak především na to, aby vám přesně seděl na tváři, ovlivňuje to totiž míru ochrany dýchacích cest. Kupujte si pouze certifikované respirátory FFP2 a výše.

Jak správně nosit respirátor?

Respirátor si nasazujte v ideálním případě na tvář bez vousů, lépe pak těsní. V ideálním případě si před nasazením umyjte ruce. Nosní svorku si vytvarujte tak, aby vám respirátor přiléhal na kůži. Jakmile si respirátor nasadíte, snažte se ho nedotýkat, snižuje to funkčnost. Respirátor sundávejte pomocí úchytových gumiček.

Související články

Další články