Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Respirátory KN95 nesplňují evropské standardy. Vláda je i přesto doporučuje

Zdroj: Pixabay.com
V České republice jsou čínské respirátory KN95 doporučovány vládou stejně jako FFP2. Mohou sice vypadat podobně, ale jejich vlastnosti jsou v některých případech zcela odlišné. To je docela zajímavé zjištění vzhledem k tomu, že je od 25. února opět povinné respirátory po celém území ČR nosit.

V Rakousku se typ čínských respirátorů KN95 neuznává. V sousedním státě proto musí občané na veřejných místech nosit pouze typ FFP2. Čínský respirátor totiž podle rakouské vlády a mnohých odborníků nesplňuje patřičné vlastnosti, které spolehlivě ochrání před koronavirem. „Pro laika vypadají podobně, ale jsou tam výrazné odlišnosti například při testování,“ řekl pro server iRozhlas.cz Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů, který filtrační schopnost materiálů zkoumá dlouhodobě.

Podle vědce Ždímala přistupuje evropská a čínská norma k ověřování kvality respirátorů zcela jinak. „Obecně se sice dá říci, že výsledky jsou porovnatelné, ale ve skutečnosti by měl být evropský trh zásoben respirátory testovanými podle evropských norem. Ty čínské jsou mnohdy o několik vrstev ‚chudší‘,“ popsal dále Ždímal.

Ministerstvo si stojí za svým

Podle ministerstva zdravotnictví oba typy respirátorů poskytují shodnou úroveň ochrany, proto dle mluvčí resortu Barbory Peterové není důvod jejich nošení nedoporučovat. Rakouští vědci se ale domnívají, že je potřeba testovat respirátory podle evropské normy, ne čínské. S tím souhlasí i Asociace nanotechnologického průmyslu, která prodej respirátorů s mimoevropskými certifikáty kritizuje.

„Pokud produkty s mimoevropským označením, jako je KN95, nemají současně evropský certifikát opravňující k označení FFP2, nesmějí se na českém, respektive evropském trhu prodávat. Tolerance a podpora nelegálního prodeje výrobků bez evropského certifikátu deklarovaná ve výstupech české vlády je ostudná,“ prohlásil předseda výkonné rady asociace Jiří Kůs pro iRozhlas.cz.

Podle lékařů jsou ale jakékoliv respirátory lepší variantou než běžné látkové roušky, které se v Česku donedávna nosily. Zásadní rozdíl mezi čínským a evropským respirátorem je ten, že evropská norma předepisuje filtrační účinnost jak pro aerosol NaCl (tedy běžnou kuchyňskou sůl v aerosolu tvořící miniaturní krychličky), tak i pro parafínový olej (tvořícím v aerosolu miniaturní kulové kapičky). „Právě parafínový olej, který konkrétně v případě pandemie onemocnění COVID-19 podstatně lépe simuluje situaci záchytu kapének, a to včetně delšího časového intervalu, kdy respirátor při používání díky dýchání postupně vlhne," informuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Čínské respirátory předepisují filtrační účinnost jen pro aerosol NaCl.

Dvě chirurgické roušky už ne

Ministerstvo navíc ve čtvrtek uvedlo, že od pondělí budou na místech s vysokou koncentrací lidí povinné pouze respirátory. Látkové roušky, které si lidé v Česku na jaře vyráběli, jsou pasé stejně jako dvě chirurgické roušky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to zdůvodnil tím, že dvě roušky přes sebe jsou pouze na přechodnou dobu.

Související články

Další články