Pokud začne uprchlická krize zasahovat do vnitřní bezpečnosti České republiky, okamžitě přestane fungovat zelená hranice s ostatními státy. A to až na 5 dní. Kdo se pokusí do země dostat přes nestřežený přechod a nepoužije ten střežený, může dostat pokutu až padesát tisíc korun.

Ministr vnitra Milan Chovanec se pak může rozhodnout, zda budou kontroly namátkové nebo systematické. Jestli budou pouze na vybraných místech, nebo po celé délce hranic. Část poslanců se změnou souhlasí, někteří se ale bojí, že budou hranice zavřené trvale. "Cokoliv, co by mohlo vést k rychlejšímu opatření vedoucímu k ochraně státních hranic v nenadálých rizikových situacích, je třeba podporovat,“ řekl pro TV NOVA europoslanec ODS Jan Zahradil.

"Pokud bych si měl vybrat mezi svobodou a větší kontrolou, volím vždy svobodu,“ oponoval poslanec Marek Ženíšek z TOP 09. Někteří si zase myslí, že by opatření mohlo být nedostatečné. Změna by mohla začít platit už v červnu.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky vláda podporuje návrhy Evropské komise k tomu, aby se zpřísnila ochrana hranic. Důležité je také zřízení evropské pohraniční stráže, Česko by do jejích jednotek mohlo vyslat desítky expertů.

Podle návrhu komise by ochranu hranic mělo posílit minimálně 1500 členů nově zřízené pohraniční stráže. K nim by se také připojili experti z řad cizinecké policie a celní správy.

Hraniční balíček, který komise představila v prosinci, obsahuje také změnu schengenského hraničního kodexu. A to by znamenalo zavedení hraničního kontrol na vnějších hranicích, a to i pro občany EU.