Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Reportéři eXtra.cz z Ukrajiny: Makariv a Buzovu srovnal Putin se zemí. Takhle to vypadá uvnitř rozstříleného paneláku

Rozstřílené paneláky na Ukrajině.
Zdroj: eXtra/Jiří Masojídek, koláž eXtra.cz
+ Dalších 35 fotografií
reportáž

Čtvrtý den své cesty po Ukrajině se reportéři eXtra.cz vydali po stopách masových hrobů v městečkách Buzova a Makariv. Místech, o kterých se v západních médiích příliš nehovořilo. Na začátku loňského května tam našli masové hroby, dokazující, že ruští okupanti páchali další ze svých zvěrstev. Hovořili jsme také s novinářkou deníku Ukrajinska pravda, která válku mapuje od samého začátku.

Novináři na Ukrajině jsou téma samo pro sebe. Jak se pracuje pod obrovským tlakem, když je vaše země v ohrožení? Devětadvacetiletá Alina je v Ukrajinske pravdě, internetovém portálu s českým vlastníkem, zaměstnaná už šest let. Jaké to bylo, když vypukla ruská invaze?

Vyprávěla nám o tom, jak celá redakce musela odcestovat z Kyjeva na západ, jak mezi seznamem míst určených k vybombardování našla adresu své redakce a jak se s obrovským a neustávajícím tlakem psychicky vyrovnala. Poslouchat devětadvacetiletou ženu, která dokáže díky nastalé situaci rozlišit téměř všechnu vojenskou techniku a během roku se na ni stala téměř expertkou, je neuvěřitelné. Rozhovor s Alinou přineseme v dalších článcích.

Rozstřílená městečka

eXtra.cz na Ukrajině

Náš tým zpravodajů se vydal na Ukrajinu, kde již přes rok zuří válka. Fotoreportér Jiří Masojídek a reportér Jiří Charvát během své cesty navštíví Kyjev, Hostomel, Irpiň a Buču. Zmapují každodenní život místních, dopady ruské agrese na zmíněná města a celkovou atmosféru.

Všechny články najdete zde.

Následně jsme se vydali do městečka Buzova, vzdáleného asi 30 kilometrů západně od Kyjeva. Ruská invaze se tam prohnala v průběhu dubna a až na několik článků a referencí místních příliš nevíme, co tady čekat. Když přijíždíme na místo, kde by měla být benzínová pumpa, u níž se našel masový hrob, s překvapením zjišťujeme, že ji zřejmě kvůli poškození srovnali se zemí. Co však nesrovnali, jsou dva paneláky, které byly poblíž.

Zatímco v Irpini byly poničené domy vyklizené a alespoň základně zasanované, tady byla situace jiná. V jednom paneláku nacházíme obrovskou díru. Jedna z místností v patře prostě chybí a uprostřed domu je obrovská díra. Tohle neudělalo dělostřelectvo ani zbloudilá raketa. Podle poškození je jasné, že Rusové prostě tankem namířili na panelák plný lidí a vystřelili. Počet obětí neznáme, ale je jasné, že lidé v okolí výbuchu střely neměli absolutně šanci přežít.

Uvnitř zničených domů

Naskýtá se nám šance jít se do rozstříleného domu podívat. Procházíme mezi několika strádajícími kočkami, které dům používají jako přístřeší, a je vidět, že v bytech dříve zvířata žila. To, co nacházíme uvnitř, nás zbavuje slov. Dětské hračky, pokoje, ve kterých jsou vystavená autíčka. Dětské postýlky s připravenými kombinézami a desítkami hraček. Prostor kolem dětského hřiště je absolutně rozstřílený. Tohle nemá s chováním a cítěním normálních lidských bytostí absolutně nic společného, to musely nařídit naprosté zrůdy.

Kde jsou lidé z domů? Ti, kteří přežili, našli útočiště v dočasných příbytcích ze stavebních buněk, které na místo dorazily v rámci polské pomoci Ukrajině. Ty, kteří nepřežili, Rusové naházeli do masových hrobů opodál. Po exhumaci našla snad jejich těla již klid na místním hřbitově. Přesunujeme se do blízkého Makarivu. Tam se střílelo na nemocnici a zubní kliniku. Zatímco nemocnici se podařilo opravit, zubní klinika je rozstřílená na kusy. V silnici před ní jsou stopy po výbuších. Dům obývají toulaví psi a kočky, mnozí z nich opatření obojkem, který jim dali bývalí majitelé. S těmi už se ale nikdy neshledají.

Je spousta takových míst jako Makariv a Buzova. Na rozdíl od Buči, kterou jsme navštívili včera, se obnovují jen velmi pomalu. Možná je to tím, že jejich snímky neoběhly svět, možná tím, že lidé, kteří by je mohli obnovit, prostě zemřeli. Jistě, i na toto místo se jednou dostanou dělníci a podaří se je obnovit. Všichni ale vědí, že nejdříve je nutné ukončit krvavé řádění Putinovy bezohledné armády.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy