Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Reportáž z Hlaváku: Z Ukrajiny stále jezdí uprchlíci. Mluvili jsme s lidmi, kteří jim pomáhají přímo na nádraží

Iniciativa Hlavák: Mluvili jsme s lidmi, kteří pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny
Zdroj: Jiří Masojídek/Martin Procházka/eXtra.cz/koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
Reportáž

Na pražském hlavním nádraží potkává fotoreportér eXtra.cz spoustu různých lidí. Jedni tudy jen procházejí při cestování, druzí se tam zdržují, protože nemají kam jít, a další tam pracují. V posledních letech se k nim přidala další skupina - ti, kteří utíkají před nepříznivou situací ve své zemi nebo prostě na Západ za lepším životem. Právě pro ně je tu iniciativa Hlavák - stará se o uprchlíky přicházející do hlavního města a pomáhá jim zajišťovat základní věci. V poslední době se jedná hlavně o Ukrajince.

Na hlavním nádraží stojí v podstatě celý den. Všímáme si jich už brzy odpoledne, zůstávají skoro do půlnoci. Dobrovolníci a dobrovolnice z iniciativy Hlavák se snaží starat v současnosti hlavně o Ukrajince, kteří ze své země prchají kvůli ruské invazi. Potkáváme nenápadnou dívku v růžové vestě s logem iniciativy. Chvíli se bavíme česky, nakonec s překvapením zjišťujeme, že dívka je studentka z Kazachstánu. Češtinu zvládá docela dobře, ale po chvilce se shodneme, že pro ni angličtina bude lepší.

Dobrovolnice se jmenuje Nura. V Praze studuje vysokou školu a mluví plynně rusky a anglicky, češtinu se teprve učí, ale je vidět, že už rozumí skvěle. "Během dneška přijelo asi deset lidí," říká ochotně a líčí, že dobrovolníci se na Hlaváku střídají po několika hodinách v závislosti na jejich časových možnostech.

Proč tady Nura vlastně pomáhá? "Umím rusky a prostě jsem se chtěla zapojit do nějaké formy pomoci," říká sympatická dívka. Příchozím uprchlíkům podle svých slov pomáhají hlavně najít dočasné ubytování, případně vyřídit doklady, které potřebují, nebo je nasměrovat do center pomoci. Pak starost o ně přebírají další organizace.

Ožehavé téma

Za chvíli se setkáváme i s místní koordinátorkou z iniciativy. Naší přítomností je zaskočená stejně jako my z jejich tady na Hlaváku. Dobrovolnice se fotit nechtějí, ani se jim nedivíme. Pomoc Ukrajincům je v Česku pořád poměrně ožehavé téma a vzhledem k mašinerii fake news, které lživě šíří, na co vše si Ukrajinci v naší zemi nepřijdou, mohou někteří lidé vnímat dobrovolníky negativně. Organizace si také dává pozor na to, aby uprchlíci nepadli za oběť obchodníkům s lidmi, kteří se jejich situace často snaží zneužít.

Iniciativa Hlavák ale nevznikla kvůli ukrajinské válce. "Působí na Hlavním nádraží v Praze již téměř 7 let a jejím cílem je pomáhat lidem na útěku bez ohledu na národnost. V současnosti je jedinou z organizací, která koordinuje a poskytuje pomoc lidem na útěku z Ukrajiny na Hlaváku," píší o sobě na svém oficiálním webu. "Iniciativu lze v současné době podpořit jak finančně, třeba příspěvkem na sbírku Iniciativa Hlavák na webu Donio, tak ve formě občerstvení pro dobrovolníky, kteří se na místě nonstop střídají," píší zástupci dobrovolnické organizace.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy