Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Remdesivir na léčbu koronaviru v Česku dochází: Prymula už vyjednává další dodávku

Remdesivir na léčbu koronaviru v Česku dochází: Prymula už vyjednává další dodávku
Zdroj: Profimeda.cz
Covid-19
Česku pomalu dochází zásoby remdesiviru, který je určen hlavně pro pacienty, kteří mají vážný průběh onemocnění covid-19. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) už ale informoval o tom, že jedná o dalších dodávkách. Ty by mohly být do konce týdne doručeny.

"Zpřísnila se indikace (důvody pro použití léku, pozn. red.) a jednáme s firmou Gilead o dodávce léku, která by měla dorazit v průběhu tohoto týdne," uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Pro iRozhlas jej doplnil ředitel české pobočky Gilead Sciences, Pavel Březina, že na dodání léku usilovně pracuje a měl by tu být už za pár dnů.

Remdesivir by mohl dojít

O tom, že se zásoby remdesiviru tenčí, informoval vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík. Pro iRozhlas.cz dodal, že se zásoby léku do týdne spotřebují, pokud nebudou dovezeny další dávky.

Protože je léku málo, byl nastaven nový systém pro jeho distribuci ze zásob ministerstva zdravotnictví. Remdesivir tedy může být podán těm pacientům, kteří nejsou připojeni k umělé plicní ventilaci a nezažívají příznaky déle než pět dnů. Remdesivir se v Česku od jara používá při závažném průběhu onemocnění covid-19.

Lék byl otestován na taxikáři

Na jaře se nakazil taxikář, u kterého to už vypadalo, že boj s koronavirem prohraje. Byl připojen na umělou plicní ventilaci a pak dokonce i na mimotělní oběh. Po podání několika dávek remdesiviru však mohl být odpojen a z nemoci se zotavil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy