Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Rekordní oteplení: Do Česka vtrhlo jaro, v sobotu bylo 15 °C a teploty ještě pošplhají

Zdroj: unsplash.com
Jaro
Česko zažilo ostrý přechod ze zimních teplot do jarních. Na jihu a západě Čech v sobotu teploty vystoupaly na 10 až 14 °C. Na stanici Plzeň Mikulka teplota dosáhla i na 14,9 °C, a to dokonce až v 16:20 hodin, což není pro toto období roku obvyklé. Nad 14 °C se dostaly také Dobřichovice, Vyšší Brod, Neumětely, Klatovy, Volary a Dobřany.

„Po zadní straně tlakové výše se středem nad jižní Ukrajinou a Černým mořem nad naše území zesiloval příliv teplého vzduchu od jihu až jihozápadu. Příliv se odehrával především ve vyšších vrstvách atmosféry, nicméně zejména na jihu a západě Čech došlo při slunečném počasí k jeho promíchání s vrstvou vzduchu při zemi,“ vysvětluje příčinu tak vysokých teplot server Infomet.cz.

Ačkoliv sobota znamenala na mnoha místech příslib jara, zima z České republiky stále nezmizela. Na většině Moravy byla včera celý den nízká oblačnost, jihovýchodní návětří Českomoravské vrchoviny bylo dokonce většinu dne zahaleno mlhou. „Jak nízká oblačnost, tak mlhy, a současně bezvětří nedovolily odpoledním teplotám vystoupit výše než na hodnoty lehce nad bodem mrazu,“ popisují meteorologové s tím, že Luká naměřila 0,2 °C a Holešov 0,3 °C. Nejníže pak teploty klesly v Krkonoších. Labská bouda naměřila –0,2 °C, pod nulu se dostala také Luční bouda s –0,1 °C.

Příští týden až 17 °C

„V průběhu příštího týdne bude příliv velmi teplého vzduchu na naše území vrcholit. Předpokládáme opět velké místní rozdíly v množství slunečního svitu a zejména v teplotách, které na mnoha místech budou dosahovat hodnot mezi 13 až 17 °C,“ uvádějí meteorologové s tím, že ojediněle nejsou vyloučeny i teploty vyšší, atakující absolutní únorové rekordní hodnoty. V místech s nízkou oblačností nebo mlhami se prý budou ve stejném období teploty držet jen kolem 5 °C.

Související články

Další články