Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Rekordní nárůst v počtu nakažených koronavirem: Za sobotu jich v Česku přibylo 260

Rekordní nárůst v počtu nakažených koronavirem: Za sobotu jich v Česku přibylo 260
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
nákaza
Boj s koronavirem stále není vyhraný a opět začíná jít do tuhého. Lidé konečně mohou vycestovat za hranice, chodit na koncerty nebo další akce a od začátku prázdnin už by se nemuselo chodit v rouškách... S rozvolněním většiny opatření a cestování mimo zemi přichází i větší riziko nákazy. Za sobotu přibylo 260 nakažených koronavirem.

Koronavirus, Covid-19, SARS-CoV2, lidé mu říkají různě. Virus, který napadá hlavně dýchací systém, se v Česku oficiálně objevil už 1. března, kdy ministerstvo zdravotnictví přišlo rovnou se třemi nakaženými. Od té doby počty stoupaly, vláda přišla přišla s nouzovým stavem a omezila Čechy v tom, aby mezi sebou nákazu dále nešířili

Covid-19

Virus se objevil v jedenáctimi­lionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. 30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny. Vakcína by mohla být zhotovena za 18 měsíců.

Onemocní hlavně starší, nemocní a slabší jedinci

Onemocnění, které koronavirus způsobuje, není nutně smrtící. U většiny případů šlo o to, že infikovaní měli ještě další zdravotní problémy. Ve světe zemřelo už více než půl milionu lidí v souvislosti s Covid-19 U nás jich bylo "pouhých" 347. Převážně u většiny nakažených se virus objeví jen v lehké formě horeček nebo pokašlávání. Jsou samozřejmě případy, kdy jsou lidé ve velmi vážném stavu.

Takoví potřebují neustálý dohled a mnohdy i napojení na plicní ventilaci. Koronavirem se nakazí hlavně ti náchylnější nebo slabší jedinci. Jde tedy o starší nebo nemocné lidí. Třeba pacienti s cukrovkou, špatným srdcem nebo například autoimunitní chorobou by měli být obzvlášť opatrní.

Rozvolňování opatření a nárůst nakažených

Nákaza však začala, stejně jako v dalších státech, pomalu ustupovat s tím přicházelo i rozvolnění některých opatření Lidé se mohli postupně vrátit zpět do práce, začalo se opět chodit do obchodů, mohlo se chodit ven bez omezení, přestávaly se postupně nosit roušky. Vláda nakonec otevřela i hranice a vytvořila semafor - seznam zemí, kam se můžete vydat podle rozšíření nákazy

S rozvolněním opatření ale přichází i rozšíření nákazy S nízkými čísly epidemiologové počítali, tomu se zabránit bohužel nedá. Od začátku dubna se však čísla pohybovala už při zemi a jednalo se o zhruba 30 - 100 lidí. Během května a června to bylo velmi podobné a leckdy i nižší. Nejvíce tedy překvapila sobota 27. června, když přes den přibylo 260 nakažených koronavirem. To je nejvíc od 8. dubna.

Celková čísla v souvislosti s koronavirem

Dohromady se u nás objevilo téměř 11 300 případů. Z toho více než 7 600 se vyléčilo a 347 pacientů nákaze bohužel podlehlo. Aktuálně je nemocných zhruba 3260 lidí a z nich je 122 pacientů hospitalizováno v nemocnici. Celosvětově počet nakažených překročil 10 milionů, z čehož se vyléčilo více jak 5,6 milionů.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy