Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Rekordní letošní útoky zmijí v Česku: Tohle vám může zachránit život

Zdroj: Se souhlasem HZS Karlovarského kraje
uštknutí

Uštknutí hadem v České republice ve srovnání s loňským rokem razantně přibývá. Od začátku roku odborníci evidují již 29 případů, což je o třetinu víc než ve stejném období loni. Lidé ovšem často nevědí, jak se po uštknutí hadem zachovat. Podle expertů je důležité být v klidu.

V posledním týdnu zasahovali plzeňští záchranáři hned u dvou případů uštknutí hadem. Zmije na Modravsku kously malého chlapce i ženu. Začátkem července zase zmije uštkla chlapce na Broumovsku. Dítě bylo v ohrožení života a záchranáři ho převezli vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice.

Podle expertů však zmije, které se vyskytují na okrajích lesů, luk a zarostlých zahradách, jen tak samy nezaútočí, protože tento had je velmi plachý. "Museli bychom zmiji mačkat nebo na ni šlápnout. Jinak se lidí bojí," uvedl pro TN.cz herpetolog Petr Balej.

Jak se zachovat po uštknutí

Lidé s uštknutím zmijí nepočítají, a proto často nevědí, jak se v případě kousnutí zachovat. "Místo nezaškrcujeme a ideálně hned vydezinfikujeme. Pokud je to možné, je vhodné začít kousnutí chladit,“ vysvětlila TN.cz mluvčí plzeňských záchranářů Mária Svobodová.

Člověk kousnutý zmijí by měl také zachovat klid a nestresovat se. "V opačném případě se dotyčnému zvedne tlak a podobně. Jed se bude šířit rychleji," doplnil Balej, který navíc dodal, že není dobré jed vysávat.

Přivolat lékařskou pomoc experti navíc doporučují nejen když se objeví první komplikace, jež se mohou ukázat okamžitě nebo až do 12 hodin. Pro uštknnutí je typická bolest v místě kousnutí, otok a zduření uzlin. Mezi nejohroženější skupiny lidí patří zejména malé děti, senioři a alergici.

Související články

Další články