Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Reinhard Heydrich nebyl jediným Heydrichem, co v Česku zemřel: Odskákal to i jeho syn!

Devítiletý Klaus Heydrich zemřel zanedlouho po svém otci, zastupujícím
říšškém protektorovi Reinhardu Heydrichovi.
Zdroj: facebook.com
+ Další 2 fotografie
Je tomu přesně 77 let od chvíle, kdy byl do funkce zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě jmenován Reinhard Heydrich, jehož cílem bylo mimo jiné i připravit germanizaci a později i likvidaci českého národa. O rok později už ale Heydrich podlehl zraněním po atentátu, který zastínil smrt ještě jednoho Heydricha — protektorova syna Klause.

„Českomoravský prostor se nesmí nikdy ponechat v takovém stavu, který by umožňoval Čechům tvrdit, že je to jejich prostor. Nezbude nic jiného než Čechy poněmčit a převychovat nebo postavit nakonec ke zdi,“ prohlásil Heydrich poté, co byl v září 1941 jmenován zastupujícím říšským protektorem v Čechách a na Moravě. 

Během čtyř měsíců výjimečného stavu, který vyhlásil po příchodu do Prahy, skončilo v koncentračních táborech přes dva tisíce Čechů a padlo 486 rozsudků smrti. Smrt nakonec potkala 4. června 1942 i jeho a o více než rok později i jeho syna Klause.

Prvorozený syn Heydricha a jeho manželky Liny jezdil na kole s ostatními kluky po rodinném sídle v Panenských Břežanech, když v jednu chvíli vyjel z areálu na silnici, kde ho v zatáčce srazil nákladní vůz. Ten devítiletého chlapce nejen srazil, ale i přejel. Střet sice přežil, ale těžkým poraněním po chvíli na místě podlehl.

Lina Heydrichová podle svědků neplakala, ale soptila vzteky. Údajně chtěla nechat všechny, kdo v automobilu jeli, postřílet. Vůz tehdy řídil devětadvacetiletý Karel Kašpar, který stejně jako všichni ostatní utekl do lesa. Gestapo je ale našlo a začalo je vyslýchat. Kašpar byl nakonec zproštěn všech obvinění, neboť jel přiměřenou rychlostí a brzdná dráha odpovídala momentu překvapení. Dlouhého života se po incidentu ale nedočkal. Podle dostupných informací měl na jaře roku 1945 zmizet u Plzně, kam jel s nákladním vozem Červeného kříže. Mezi svědky panuje názor, že byl zabit.

Mohlo by vás zajímat

Další články