Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Registry dlužníků: Co se v nich o vás poskytovatelé půjček dozvědí?

Registry dlužníků: Co se v nich o vás poskytovatelé půjček dozvědí?
Zdroj: Pexels
Dluhy
Kdo se alespoň trochu zajímá o tématiku financí a půjček, ten už stoprocentně přišel do styku s pojmem úvěrový registr nebo registr dlužníků. Pokud vás ale tento výraz přece jen minul, nevadí. V dnešním článku si vysvětlíme, o co se jedná.

Ať už si sjednáváte půjčku, kontokorent nebo kreditní kartu, vždy se můžete spolehnout na to, že si daná společnost prověří vaši bonitu, nehledě na to, zda bude bankovního či nebankovního charakteru. Zákon jim tuto povinnost totiž už pár let udává, jelikož se snaží zamezit zadlužování problémových klientů.

Co ta bonita vlastně je?

Jedná se o souhrn informací, které poskytovateli ukážou, zda budete schopni svůj úvěr splácet. Obvykle k tomu slouží doklad o vašich příjmech, zástava v podobě majetku a pak také vaše úvěrová historie, ke které získají přístup prostřednictvím registrů dlužníků U nás v Česku jich funguje více, mezi ty nejvýznamnější, respektive nejčastěji používané, však patří:

● Bankovní registr klientských informací (BRKI) - zahrnuje údaje od členských bankovních společností,

● Nebankovní registr klientských informací (NRKI) - obsahuje data získaná od členských nebankovních společností,

● Solus (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům) - kromě bank a nebankovních poskytovatelů shromažďuje data i od telekomunikačních společností, distributorů energií a podobných firem.

Jestliže jste si někdy vzali domácí spotřebič na splátky, půjčili na auto nebo si o úvěr jenom zažádali, můžete se spolehnout na to, že o tom v registrech existuje nějaký záznam. Totéž platí i pro nezaplacené účty za telefon a energie a samozřejmě i pro upomínky k neuhrazeným splátkám či exekuce.

Podobně to ale funguje i naopak. Používáte-li kreditní kartu nebo splácíte úvěr a dodržujete každé datum splatnosti, poskytovatelé se o tom z registrů taktéž dozví a naopak tak při vyhodnocování vaší žádosti získáte body k dobru.

Mimořádná situace kvůli COVID-19

Samostatnou kapitolou jsou odklady splátek úvěrů v důsledku krize způsobené koronavirovou pandemií. Kdo využil odkladu v rámci podmínek schválených vládou a Českou bankovní asociací, ten se nemusí obávat toho, že by získal negativní záznam v registru. Úvěrů sjednaných během krize se už tato výhoda ovšem netýká.

Půjčka se záznamem - jde to?

Po tom, co jste si právě přečetli, si možná myslíte, že se záznamem nemáte šanci si půjčit. Opak je ale pravdou. Půjček bez nahlížení do registru dlužníků existuje celá řada, jen je potřeba pečlivě vybírat, jelikož si jejich poskytovatelé za svůj benevolentní přístup mnohdy účtují výrazně vyšší úroky a poplatky.

Všechny půjčky tohoto typu si naštěstí můžete vzájemně porovnat prostřednictvím portálu Férovépůjčky.cz. U každé nabídky najdete dostupnou výši úvěru, dobu splatnosti, úrokovou sazbu i další parametry, takže vám v pohodlném výběru nebude nic bránit.

Je však třeba zmínit, že se jako “půjčky bez registru” pouze prezentují. Společnosti vás v těchto databázích totiž prověří, stejně tak jako vaše příjmy nebo alespoň bankovní výpisy. Nebudou přitom ale tak přísné jako banky či jiné společnosti, díky čemuž je vaše šance na schválení úvěru výrazně vyšší.

Samozřejmě byste to ale měli být vy, kdo se bude mít na pozoru. Nikdo jiný za vás závazek nepřevezme, a proto je pouze na vašem uvážení a propočtech, jak si své finance rozvrhnete. Pokud si nejste jistí, zda nemáte na kontě nějaký zapomenutý účet či splátku, můžete si o výpis z rejstříku zažádat, a tak uklidnit svědomí, že máte vše skutečně v pořádku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy