Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Ředitel školy, který zachránil přes 600 židovských dětí od transportu, zemřel ve 107 letech

Johan van Hulst zachránil před 600 dětí.
Zdroj: Wikipedia
Johan van Hulst, ředitel školy, později i senátor v Nizozemsku, který zachránil přes 600 židovských dětí od nacistického vyvražďování, zemřel ve 107 letech. Děti ukryl v koších na prádlo, přesto, že se vystavoval vlastnímu nebezpečí.

Svého času ředitel školy, následně senátor v Nizozemsku zachránil v Amsterodamu přes 600 židovských dětí během holokaustu. Stovky malých dětí a mladistvých dostaly i během druhé světové války šanci na život. Johan van Hulst, který je ukryl do košů na prádlo, zemřel ve 107 letech. Sám židem nebyl.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho vyznamenal v roce 2012. Při návštěvě mu řekl: „Zachránit jeden lidský život je jako zachránit vesmír. Vy jste zachránil stovky vesmírů. Děkujeme vám jménem židovského lidu.“ Mnoho dětí, kterým ještě nebylo ani dvanáct, bylo nacisty separováno od svých rodičů a dáno do školy právě Johana van Hulsta, který po válce působil v Křesťansko-demokratické straně, a to mezi lety 1956–1981.

V roce 2015 řekl: „Pořád přemýšlím nad tím, co jsem nedokázal udělat. Na ty tisícovky dětí, které jsem nemohl zachránit,“ píše Daily Mail.

Související články

Další články