Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Ředitel nafackoval žákovi: Případ, který řeší Ochránce, se skutečně stal

Zdroj: Se souhlasem České televize
+ Další fotografie
seriál

Seriál Ochránce na České televizi s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli si rychle získal srdce diváků. Školní ombudsman ve čtvrtém díle řeší případ, kdy dal ředitel školy facku jednomu z žáků a posléze musel skončit. K tomu ve skutečnosti skutečně došlo, a dokonce ne jen jednou.

Lukáš Vaculík se v novém seriálu České televize Ochránce věnuje případu, kdy je ředitel střední zahradnické školy odvolán kvůli facce, kterou vrazil drzému žákovi. Ředitelovi příznivci v tom ale vidí pomstu jeho konkurentky.

K podobné situaci i v tomto případě skutečně došlo, a to ne jednou. V roce 2015 rezignoval ředitel Základní školy Glowackého Miroslav Koranda. Ten měl udeřit do hlavy drzého žáka. Na stranu ředitele se však následně postavili učitelé i rodiče žáků.

Spor o facku

Po pohlavku žákovi, který měl vznést nevhodnou poznámku, si na ředitele stěžovala matka chlapce. Incident posléze začalo projednávat zastupitelstvo Prahy 8, které navrhlo ředitele školy odvolat. Koranda se následně matce písemně omluvil a městské části zaplatil za přestupek čtyřtisícovou pokutu. " Učím šestatřicet let a jednou mi ulítla ruka. Ať už to skončí jakkoliv, jizva na srdci zůstane,“ uvedl tehdy pro iDnes.cz Koranda.

Kolegové ředitele i rodiče žáků tehdy podepisovali petice na jeho podporu a za ředitele dokonce před školou proběhla demonstrace. Příznivci Korandy argumentovali tím, že je nejen vynikající pedagog, ale i skvělý ředitel, který za deset let ve funkci pozvedl kredit školy.

Nakonec ho to však nezachránilo a Koranda rezignoval předtím, než měla radnice řešit jeho odvolání. Věc se také nakonec možná stala úplně jinak, než ředitel popisoval: "Ze šetření vyplývá, že žák ředitele zásadně nevyprovokoval, pouze na jeho nadávky ironicky opáčil: ‚Jo, vážně?‘ Tak to potvrdil i sám ředitel. S verzí, že mu drzý žák tyká, přišel až po měsíci výchovný poradce, který však u incidentu vůbec nebyl,“ uvedla podle serveru Lidovky.cz tehdejší zastupitelka Vlaďka Vojtíšková s odkazem na zjištění České školní inspekce. Inspekce měla výhrady i k celkovému způsobu, jak Koranda jednal se žáky.

Po incidentu spáchal ředitel sebevraždu

Podobný případ se stal také v roce 2008 v Železném Brodě. Po slovní potyčce tam ředitel Základní školy Pelechovská Jiří Pacholík uštědřil jednomu ze svých žáků políček a ostatní děti ho při incidentu natočily na video. Pacholík toho litoval, žákovi i jeho rodičům se omluvil a následně odstoupil z funkce. Pacholík měl tehdy upozornit patnáctiletého žáka na nepořádek u lavice, ten však reagoval slovy "seber si to sám", což ředitele rozčílilo. O rok později spáchal Pacholík sebevraždu.

Související články

Další články