Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ředitel lázní Karel Kalivoda: V Mariánkách jsme přišli o půl miliardy, zvedáme se ze dna

Generální ředitel Léčebných lázní Mariánské lázně Karel Kalivoda.
Zdroj: se souhlasem Ensana/koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
zajímavosti

Generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně Karel Kalivoda prozradil, jak moc byly lázně zasaženy pandemií. Hovoří o přesných částkách, o pomoci od státu a o propouštění, které nebylo příjemné. Situace se pomalu zlepšuje, kdo už může jezdit do lázní?

Jak zasáhla vaše lázně pandemie?

Naše společnost Ensana / Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s. byla probíhající pandemií postižena zásadním způsobem. Více než 60% výpadek tržeb nelze ničím nahradit a firma musela přistoupit k razantnímu omezení výdajů. Výpadek v tržbách byl způsoben především vysokou závislostí na zahraničních hostech, kteří ze dvou třetin plnili naše město, ale v roce 2020 i v prvním pololetí roku 2021 z jasných důvodů vůbec nedorazili. Podobně na tom byli také naši kolegové v lázeňských hotelech na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Velké Británii.

Protože krize je zároveň i příležitost, rád bych zmínil i pozitivní aspekty. Velmi úspěšně se nám podařilo oslovit domácí trh a v této strategii budeme pokračovat. Naši zdravotničtí pracovníci pomáhali během pandemie v oblasti nemocnic a pečovatelských zařízení, zřídili jsme dvě testovací centra a pro město Mariánské Lázně provozujeme vakcinační centrum. Naši rehabilitační pracovníci se doškolili na poskytování speciální respirační fyzioterapie a aktuálně máme již přes stovku úspěšně odléčených pacientů, kteří prodělali těžký proběh nemoci COVID-19. Mariánské Lázně tak navázaly na svou historickou tradici léčby onemocnění dýchacích cest.

Lázeňství v době pandemie

Jak dlouho jste měli zavřeno?

Z našich sedmi lázeňských hotelů jsme měli v průběhu této bezprecedentní situace střídavě minimálně jeden a maximálně čtyři naše hlavní kapacity v provozu. Tři lázeňské hotely byly dočasně uzavřeny úplně a o jejich otevření realisticky neuvažujeme dříve než v roce 2022.

O jaké tržby jste přišli?

V roce 2020 se naše tržby propadly o 61 %, ve finančním vyjádření se jedná o částku 524 milionů Kč. V roce 2021 očekáváme výraznější nárůst tržeb nejdříve v průběhu 2. pololetí a závěrečný výsledek si ještě netroufnu odhadovat, záleží na různých faktorech.

Lázně musely propouštět

Museli jste propouštět zaměstnance?

Ano, tomu se bohužel naše firma v loňském roce nevyhnula. Zejména z důvodu nedostatečné finanční podpory státu v roce 2020, kdy jsme na mzdy obdrželi příspěvek ve výši 13 milionů z celkového objemu 225 milionů mzdových prostředků. Postupně jsme počet pracovníků snížili z 636 na dnešních 426. Ke konci roku 2021 došlo k úpravám podpůrných programů ze strany vlády a nyní činí podpora mezd cca jednu třetinu jejich měsíčního objemu. Díky tomu se nám podařilo udržet zaměstnanost našich klíčových pracovníků.

Jaká pravidla platí pro klienty nyní? Kdo do lázní může a kdo nikoli?

Momentálně mohou do lázní přijet hosté na léčebně rehabilitační péči, tedy na pobyt s lékařskou prohlídkou a zdravotními procedurami. Péče je umožněna jak pacientům zdravotních pojišťoven, tak nově opět i samoplátcům. Ministerstvo zdravotnictví povoluje pobyty samoplátců s negativním testem, plně očkovaným osobám a klientům, kteří nedávno prodělali onemocnění covid-19. Postupně dochází k dalšímu rozvolnění, takže nejpozději koncem května můžeme očekávat také uvolnění wellness a hotelových pobytů.

Využili jste nějakých dotačních programů?

Kromě příspěvků na mzdy z programu Antivirus se snažíme využít kombinaci téměř všech nabízených programů, konkrétně COVID-lázně (vouchery), COVID-ubytování a COVID-gastro. Jako velký podnik zde ale narážíme na limit v podobě dočasného rámce podpory schváleného EU, který aktuálně činí 1,8 milionu EUR. Je potřeba zdůraznit, že pandemie již trvá 14 měsíců a pro velké firmy je tento limit nedostatečný.

Co speciálního nabízejí konkrétně vaše lázně v Mariánských Lázních? V čem jsou jedinečné?

Naše lázeňské domy v Mariánských Lázních jsou přímo napojeny na přírodní léčivé zdroje, nacházejí se v nich také jedinečné historické skvosty, jako jsou Římské lázně nebo historická královská a císařská kabina pro podávání minerálních koupelí. Protože naše společnost v posledních letech hodně investovala do svého rozvoje, kromě špičkové kvality lázeňské i ubytovací infrastruktury u nás najdete vzájemně propojené lázeňské komplexy, moderní bazény, kvalitní fitness i nejnovější přístrojové vybavení na léčbu i diagnostiku. Nelze opomenout ani zázemí pro pořádání konferenčních, kulturních a společenských akcí v podobě Společenského domu Casino, který je zároveň sídlem Západočeského symfonického orchestru. Úspěšně také nabízíme zázemí pro přípravu sportovních klubů, v této oblasti například již tradičně spolupracujeme s Českou basketbalovou federací.

Přispívá Karlovarský kraj na jednotlivé pobyty, jako tomu bylo v minulosti?

Kromě státních lázeňských voucherů (4 tis. Kč na osobu při min. 6 dnech pobytu), jejichž platnost byla prodloužena až do konce letošního roku, alokoval Karlovarský kraj ještě 3 mil. Kč (300 Kč na osobu a den) na vouchery i pro „nelázeňské hosty“. Podle informace z kraje by měly být tyto prostředky uvolněny s otevřením ubytovacích služeb.


Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy