Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Ředitel BIS Michal Koudelka: Rozbili jsme síť ruských zpravodajců

Ředitel BIS Michal Koudelka.
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
špioni
Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovaném zločinu hlásí úspěch v boji proti zájmům Ruska. Podařilo se rozbít síť, kterou vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Podle ředitele BIS Michala Koudelky byla síť financována z ruské ambasády. Kromě Ruska zde svůj vliv snaží uplatňovat také Čína.

"Síť byla totálně rozbita a zdecimována díky výborné práci NCOZ (Národní centrály proti organizovanému zločinu). Vyšetřování dále pokračuje. Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy," uvedl ve Sněmovně ředitel BIS Michal Koudelka.

Přes ruskou ambasádu byla síť napojena na Rusko. Magazín Respekt píše, že síť měla krytí od dvou soukromých firem v Praze. Ty měly běžným zákazníkům prodávat počítačový hardware a software, ale současně prováděly hackerské útoky.

Podle ředitele BIS Koudelky se v České republice snaží působit zejména zpravodajci Číny a Ruska. Tedy dvou států, se kterými přátelské vazby udržuje mimo jiné prezident Miloš Zeman (75). Rusové se snaží kontaktovat české diplomaty a politiky. Zatímco čínská strana pak do své země zve vědce a politiky.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy