Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Redakční anketa: Jak se stavíte ke kouření cigaret a jejich moderních alternativ v autě?

Redakční anketa: Jak se stavíte ke kouření cigaret a jejich moderních alternativ v autě?
Zdroj: archiv
Dříve bylo běžné si zapálit úplně všude. V autě, kanceláři, ale i v čekárně u lékaře jste se mohli setkat s nepříjemným cigaretovým zápachem i dýmem. Dnes je tomu jinak a nějaký ten pátek si dokonce už nezapálíte ani v restauracích a barech. Jak se dnešní kuřáci staví ke kouření klasických cigaret nebo jejich moderních alternativ v autě?

Cigaretám dochází dech

Klasické kouření je zdá se za zenitem. V dnešní době plné moderních trendů došlo také na modernizace kouření. Málokdy už potkáte auto, ze kterého se line cigaretový zápach a jeho posádka není za začouzenými okýnky ani vidět.

Moderní alternativy

S čím se ale můžete čím dát tím častěji potkat? Jsou to moderní alternativy cigaret v podobě zahřívaného tabáku, e-cigaret nebo vaporizérů. Takové zařízení na zahřívání tabáku glo, které patří k nejvyhledávanějším na trhu, se může pochlubit tím, že se kromě toho, že nezapáchá a po vykouření náplně nezůstává nikde popel, lze také považovat i za potenciálně méně škodlivé. Je to tím, že se u něj tabák nespaluje, ale jen zahřívá na teplotu 240 až 300 stupňů. Vzniká tak aerosol, který člověk vdechuje. Zkušenost je velmi podobná kouření, ovšem s potenciálně nižšími zdravotními riziky. Jelikož nedochází ke spalování tabáku, jsou emise toxických látek ve srovnání s tradiční cigaretou nižší. Například právě výrobce zařízení glo udává, že škodlivin je o 90-95 % méně než v běžné cigaretě.

Redakční anketa

V redakcích našeho vydavatelství máme nejen mnoho kuřáků, ale i maminek. Rozhodli jsme se tedy udělat průzkum, jak se staví ke kouření v autě, a to jak klasických cigaret, tak jejich potenciálně méně škodlivějších alternativ. Také nás zajímalo, zda jim vadí kouření před dětmi a jestli svým partnerům tolerují používání přístrojů na zahřívaný tabák za volantem.

Pavel Š.

Zkoušel jsem klasické cigarety i zahřívaný tabák, ale v autě bych je nikdy nekouřil. Nejen že mi to nevoní, ale navíc zápach zůstává v sedačkách a jiných částech interiéru. To mi jako milovníkovi aut vadí a při jízdě mě to otravuje.

Michaela K.

Jsem sice nekuřačka, ale vím, že kdyby můj manžel kouřil, tak bych mu to před dítětem zakazovala, a to, ať už v autě, tak kdekoliv jinde. Myslím, že dospělým s dětmi cigareta nebo zařízení na zahřívaný tabák do ruky nepatří.

Helena Š.

Kouřím už spoustu let a nyní jsem přešla právě na zahřívaný tabák. A i když mi kouření této alternativy přijde jako mnohem menší zlo, stejně bych si ji v autě nezapálila. Natož kdybych jela s dítětem! V autě by se měl člověk věnovat řízení a ne kouření.

Eliška R.

Cigarety v autě nekouřím, ale glo pořád. Právě z tohohle důvodu jsem si přístroj na zahřívaný tabák pořídila a oblíbila. Auto mi po něm nezapáchá jako po klasických cigaretách a nikde se neválí popel ani nevábné nedopalky.

Radka T.

Já sama kouřím klasické cigarety, které si sice nezapaluji v autě, ale můj manžel si tam s oblibou dává i zahřívaný tabák, z čehož nikdy velkou radost nemám. Především mi vadí, když v autě kouří před naším dítětem.

Honza M.

Sám jsem nekuřák, proto při koupi preferuji nekuřácká auta. Kouření cigaret i jejich moderních alternativ totiž s autem udělá své. Také je samozřejmě větší problém kuřácké auto prodat.

Petra J.

Pokud vím, že dlouhou dobu nepovezu v autě dceru, klidně si tam glo dám. Je to ale výjimečně. Přece jen se bojím, aby nemusela inhalovat škodlivé látky kvůli tomu, že jsem si neodpustila v autě cigaretku.

Bára L.

Kouřím IQOS, a to všude, kde to jen jde. Klidně i v autě. Nedělá mi to problém ani před dcerou. Vždyť právě k tomu jsou tyto moderní přístroje na zahřívání tabáku určeny, nebo ne?

Shrnutí

Jak jste si sami mohli přečíst, je to velmi individuální. Někdo stoprocentně věří tomu, že zahřívaný tabák se v autě a před malými dětmi může kouřit bez negativního dopadu na jejich zdraví, další váhají a přece jen si ho raději dopřejí, když s nimi ratolest nejede, no a někteří jsou zásadně proti jakémukoliv kouření v autě. O klasické cigaretě snad nemá cenu ani mluvit, tu si ve voze zapálí opravdu jen málokdo.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy