Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Redakce eXtra.cz na palubě mořského monstra! Kolik stojí unikátní výlet po Karibiku?

Zdroj:
+ Další 4 fotografie
reportáž z plavby Karibikem
Zažít plavbu na zaoceánské lodi je snem mnohého suchozemce. Jenže málokdo se k tomuto houpavému zážitku nakonec osmělí. Reportérovi webu eXtra.cz se to podařilo. Na sedmnáctipatrovém vodním monstru zvaném Allure of the Seas (aktuálně 3. největší loď světa) strávil 8 nocí, během kterých brázdil vody západního Karibiku. A jaký to byl zážitek? Vpravdě životní.

Startujeme v Miami v druhé polovině listopadu. Tedy zhruba na začátku hlavní sezony, která trvá až do března. Letenku do Miami jsem si zajišťoval na poslední chvíli. S jedním přestupem v Lisabonu vyšla zpáteční z Prahy na 18 tisíc korun. Raději jsem přiletěl na Floridu o den dříve, aby mně v případě nečekaného zpoždění v letecké dopravě loď neodplula. Tato jistota mne stojí jednu noc v hotelu nedaleko miamského přístavu. Ceny za ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu se v této lokalitě pohybují od tří do pěti tisíc korun, což je americký nadprůměr. Důvodem jsou právě hosté zaoceánských lodí, kteří tvoří drtivou většinu hotelové klientely v této části města.

Už samotné nalodění je neuvěřitelným zážitkem. Všichni asi známe, jak to vypadá, když se do velkého dopravního letadla cpe tři sta pasažérů. Tak si tento organizovaný chaos vynásobte sedmnácti. Kapacita Allure of the Seas je totiž 5200 hostů. O které se navíc stará téměř dva tisíce členů posádky. Dohromady sedm tisíc lidí v „kocábce“ o délce 362 metrů, výšce přes 60 metrů a šířce téměř padesáti metrů. Jen tato počáteční čísla jasně naznačují, že mne čeká něco, co jsem ještě nikdy nezažil. Vše probíhá ale velmi rychle a v rámci možností i civilizovaně.

Provozovatel lodi, společnost Royal Caribbean, už má s tímto druhem byznysu a zábavy zkušenosti od roku 1968, což se ukazuje jako dostatečná doba na to, aby se to fakt naučili. Během chvíle už otevírám dveře své kajuty, která je bez oken, a proto v ní cena za osmidenní plavbu Karibikem pro jednu osobu začíná už u přijatelné cenovky 600 dolarů. Ta vedle ubytování zahrnuje i základní jídelní balíček, který běžného nenáročného konzumenta gastronomicky uspokojí. Lepší restaurace jsou pak za přijatelný příplatek v řádu nižších desítek dolarů. Řada z těchto podniků za příplatek kvalitou dosahuje i michelinské úrovně.

Alkohol, jehož konzumace se při pobytu na moři téměř povinně očekává, není v ceně zahrnutý. Ale můžete si koupit za zhruba 50 dolarů na den možnost neomezené konzumace nápojů s obsahem etanolu, a to včetně produktů prestižních alkoholových značek z celého světa včetně plzeňského Prazdroje. Pokud se rozhodnete si alkohol kupovat po jednotlivých kusech, tak počítejte s cenami od 6 amerických dolarů za pivo a okolo 12 dolarů za míchaný drink. I začínající počtář rychle dojde k výsledku, že alko package je jediným možným řešením. Na lodi jsou desítky restaurací, barů a dalších osvěžoven, kde svůj program All You Can Drink zvládnete skvěle aplikovat.

Devastace jater ale rozhodně není jedinou zábavou, které se na lodi můžete oddávat. Každý den se v místním divadle odehrává několik představení. K dispozici je i kino, kasino, surfařský trenažér, hřiště na většinu známých sportů, kolotoče, téměř sedm set metrů dlouhý běžecký ovál, desítky bazénů a skluzavek, herna s playstationy, fitness centrum, diskotéka a spousty dalších ničitelů námořnické nudy.

Během první noci plavby jsme se zvládli z Miami přesunout do Nassau, hlavního města ostrovního státu Bahamy. Zde se hned po vylodění většina turistů rozprchne za rozličnými výlety. Někdo si jen tak courá městem a užívá si karibského klimatu, jiná část hostí odjíždí šnorchlovat (cena tohoto výletu je okolo 60 dolarů) a já odplouvám asi se stovkou dalších turistů na nedaleký Blue Lagoon Island, kde si v kýčovitých kulisách sněhobílé pláže a azurově modrého moře užívám v houpací síti několika poctivých hodin tropického nicnedělání, které čas od času vystřídá karibské lelkování, doplněné nenáročným cachtáním v třicetistupňové průzračné mořské vodě. No prostě taková exkurze do života znuděného miliardáře.

Tento zhruba šestihodinový výlet mne stojí včetně oběda necelých sto dolarů amerických. Během následujících dní plavby jsme zvládli ještě na palubě Allure of the Seas zakotvit na mexickém ostrově Cozumel, odkud jsem vyrazil na trip na mayskou pyramidu Coba – jednu z mála, kde je ještě dovoleno vylézt až na vrchol. Následně nás čekala zastávka na dalším karibském ostrově – honduraském Roatanu. Tady jsem během pobytu na souši zvládl navštívit výrobnu čokolády a také se v tamní zoo pomazlit s místním lenochodem.

Zastávka v Mexiku

Poslední zastávkou na naší plavbě bylo mexické pobřeží Costa Maya, odkud jsem se opět vydal objevovat další ruiny zdejší předkolumbovské civilizace se zvláštní zálibou v lidských obětech. Díky těmto výletům, které si můžete naplánovat a objednat přímo na lodi, se plavba Karibikem nestala monotónním kymácením na mořských vlnách a popíjením pod slunečníkem na horních palubách u bazénů. Ačkoliv je na lodi přes pět tisíc hostí, tak jen málokdy získáte pocit, že je někde nesnesitelně přecpáno. Díky tolika atrakcím se celý lidský náklad zvládá rozprostřít po celé lodi, aby pobyt na ní byl maximálně příjemným. O to se ostatně zdatně stará i vycvičená posádka, která byla na naší plavbě složena ze 62 národností včetně mnoha evropských zemí, hlavně z východního bloku.

Když pak na konci výletu kotvíme zpátky v Miami, skoro mne přepadá stesk, že to celé končí. Za těch osm dní jsem zažil opravdu mnohovrstevnatý cestovatelský zážitek, který mám v plánu určitě někdy zopakovat. A minimálně jednou za život bych cestu na podobné monstr lodi doporučil každému z vás.

Cenově to vychází podobně jako pobyt v Dominikánské republice nebo třeba na Maledivách. Ale dovolím si tvrdit, že intenzita a množství zážitků vám takováto lodní cesta nabídne mnohonásobně více. Když pak zvládnu ještě v outletovém centru Dolphine Mall kousek od miamského letiště provést několik extra výhodných nákupů, odlétám do Evropy plně uspokojen. A od toho by podobné výlety přece měly být, ne?

Související články

Další články