Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Řecko v plamenech: Zemí zmítají ničivé požáry, situace je místy katastrofální

Řecko zachvátily požáry
Zdroj: Profimedia
požáry

Z oblastí Řecka zasažených ničivými lesními požáry zaznívá volání o pomoc, podle tamních úřadů je situace katastrofální na severu ostrova Euboia. Naopak se už zlepšuje na severu Atén, kde hasiči, dobrovolníci i vojáci hasí menší ohniska požárů.

Už několik dní bojuje Řecko s ničivými požáry, které se dostaly až na dohled k hlavnímu městu země Aténám. Z oblastí stále zaznívá volání o pomoc, zejména na severu ostrova Euboia. U zmíněných Atén se naopak situace lepší.

"Jsme sami, náš konec se blíží," řekl v televizi Skai Giannis Kotzias, který je starostou přístavního města Istaia na ostrově Euboia.

Kontrole se vymkla také situace na Peloponéském poloostrově. Nejnebezpečnější požár zuří jižně od města Megalopolis ve střední části poloostrova. Další požár u Olympie postupuje stále hlouběji do lesnaté, kopcovité krajiny oblasti Arkádie ve střední části Peloponésu.

Starostové obcí v regionu žádají více letadel k hašení požárů. Vadí jim, že letouny byly v uplynulých dnech nasazeny hlavně v oblasti Atén, a situace na jiných místech se tak dostala mimo kontrolu. Agentura DPA připomíná, že řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v uplynulých dnech opakoval, že při záchranných operacích mají před majetkem a lesy přednost lidské životy. V širší oblasti Atén žijí čtyři miliony lidí, zatímco na Euboie asi 220 000. Nyní na druhém největším řeckém ostrově sice hoří hlavně lesy, ale i tak dnes k jeho pobřeží připluly další trajekty, aby odvezly lidi, kterým plameny odřízly cestu do bezpečí po souši.

"Z našich domovů nic nezbylo"

"Cítím zlost. Ztratila jsem domov," řekla jedna z žen, když nastoupila na trajekt ve vsi Psaropuli na severu ostrova. "Je to katastrofa, naše vesnice je zničená, z našich domovů, našeho majetku nezbylo nic, vůbec nic," uvedla také. Podle úřadů s ohněm na ostrově nyní bojuje přes 570 hasičů, evakuováno bylo zatím více než 2000 lidí.

Požáry se v Řecku rozhořely během týden trvající vlny veder, která byla nejhorší za posledních 30 let. Příčinu vzniku požárů vyšetřují i místní úřady. V pátek byli zatčeni tři lidé na různých místech země kvůli podezření, že ohně zapálili, ve dvou případech úmyslně. V sobotu odpoledne byl na předměstí Atén zatčen 47letý muž, který zapálil dva ohně v tamním lesíku a podpálil čtyři kontejnery na odpad, informovala agentura AP.

Řeckým hasičům pomáhají kolegové z jiných evropských zemí či z Egypta. Na cestě do této jihoevropské země je několik desítek hasičů z České republiky, do práce se podle plánů pustí v pondělí. Pomoc nabídlo také Slovensko.

Související články

Další články