Hotspoty se otevřou na ostrovech Lesbos, Chios, Leros a Samos nedaleko tureckého pobřeží. Tyto ostrovy totiž nejvíce trpí příjezdy velkého počtu uprchlíků. Hotspot na ostrově Kos by měl být připraven do pěti dnů. Obyvatelstvo na ostrově se ale proti němu bouří. Mají totiž strach, že se tím ohrozí cestovní ruch.

Přes Řecko přišlo do Evropy loni až milion migrantů. Evropská unie kritizuje Řecko za pomalé budování těchto registračních středisek. Atény slíbily, že všech pět hotspotů bude v provozu do unijního summitu, který je 18. a 19. února.

Hotspot na ostrově Lesbos navštívil minulý týden český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle něj prý splňuje představy o funkčním registračním středisku pro migranty. „Pod velkým tlakem jsme svědky začátku budování hotspotu, který má obrysy zařízení, které bychom chtěli,“ komentoval Zaorálek práci Řeků.

Na místě je podle něj všechno potřebné vybavení na snímání otisků prstů, zjišťování totožnosti migrantů a ověřování pasů. Centrum je podle něj i dobře personálně zajištěno. „Ten systém se rýsuje, ale jde o to, aby se ukázal být funkční i ve chvíli, kdy přijde velká vlna utečenců. Mám podezření, že tam ještě řada nedostatků je,“ vyjádřil ministr určité pochybnosti.