RECENZE: Představitel Voldemorta v Konkláve ukazuje, jak se bude volit nový papež
Zemřel papež František, a tak se od pondělního rána pravidelně skloňuje i jméno nedávné filmové novinky, která jako na zavolanou diváky provází tím, co nás brzy čeká i v reálu: volbou papeže. Jestli jste snímek Konkláve neviděli a dění kolem volby papeže vás zajímá, napravte to. Aktuálně není asi lepší filmové volby.
Volba papeže ve filmu Konkláve
Papež František byl i u ateistů vnímán pozitivně kvůli odmítání luxusu, svému lidství a přístupu k chudým. O to více se pak světová veřejnost zajímá o volbu jeho nástupce.
Podle některých odborníků na katolické zákonitosti, kteří se v posledních dnech vyjadřovali v českých médiích, je film Konkláve poměrně věrným popisem toho, co nastává po úmrtí šéfa katolíků.
Snímek Konkláve je politický thriller režiséra Edwarda Bergera s Ralphem Fiennesem v hlavní roli. Sleduje volbu nového papeže po smrti předchozího pontifika a odhaluje intriky a tajemství uvnitř Vatikánu.
Hlavním hrdinou je papežem vybraný komoří (kamerlengo), který se po smrti náměstka Kristova na Zemi stává hlavou katolické církve a je zodpovědný i za hladký průběh volby nové hlavy Vatikánu.
Vyšetřování podivností
Film mě baví například tím, že zbytečně nerýpe do katolické církve. To je totiž snadný terč. Jistě, má svých negativ dost a dost, ale věřím, že spousta z duchovních má čisté úmysly. A tvůrci uvažují stejně.
Hlavní hrdina v podání charismatického a zde věčně funícího a zachmuřeného Fiennese (například Voldemort z filmů Harry Potter nebo také hlavní role ve slavném oscarovém filmu Anglický pacient) se stává nedobrovolným vyšetřovatelem různých podivností, ale nečekejte nějakou moc překombinovanou hru na detektivku. Je to o pochybách, základech křesťanství, lidskosti, mocenských hrách i mezi těmi, kteří by z podstaty mohli být méně hříšní (ale nejsou).
Pokud čekáte něco akčního, to jděte o dům dál. Tohle je o dialozích a obstojných hereckých výkonech. Není to tříáčkový superhrdinský film, který překvapí klipovitým střihem, naopak ale spíš právě uměním herců nebo vizuálem: věříte, že se děj opravdu odehrává v maličkém státě uprostřed Říma.
Nebudu prozrazovat víc, ale konec někoho šokuje, některé i znechutí. Určitě budou padat i různá obvinění z naskakování na nějaké trendy. Podle mě to tak není, podle mě film nastoluje otázky: kdo jsme, abychom zpochybňovali vůli a výtvory toho, v koho věříme (pokud věříme)?
Snímek se ještě sporadicky objevuje v kinech, už je ale i v TV vysílání, aktuálně ho má kanál FilmBox Premium. Ukázku si můžete pustit zde.
Kam dál?
Pokud vás téma zajímá, kromě dokumentů tu máme i další nabídku. Mezi další tituly řešící volbu papeže patří seriál Mladý papež (děj pokračuje v seriálu Nový papež), tam hraje hlavní roli Jude Law. Dále je tu šest let starý film Dva papežové (Netflix), ze starších titulů například Habemus Papam (2011) o psychickém zhroucení nově zvoleného papeže.
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Papež František se teď podruhé narodil, říká farář Bílé Czendlik. Ve škole mu učení šéfa zakazovali jako marxismus

Seriál Studna uhranul diváky: Z hereckého výkonu Davida Švehlíka se jim tají dech

Klára Issová v nezvyklé roli. Ve Známých neznámých vystoupila ze své komfortní zóny

Renée Zellweger zachycena v ulicích Londýna jako Bridget Jones: Změnila se k nepoznání
