Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

RECENZE: Pervitinové Česko podle Netflixu. Perník je naše kultura, šokují muklové v dokumentu

Bory na plakátu Netflix série Nejdrsnější věznice světa.
Zdroj: Se souhlasem Netflixu
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
RECENZE

RECENZE: Netflix se poprvé zaměřil na Českou republiku, dobré jméno nám to ovšem dělat nebude. Diváci po celém světě se dozvědí, jak tu máme nikoli pivní, ale pervitinovou kulturu. Co v novém dokumentu zaznělo a jak celkově dopadl?

Nejdrsnější věznice světa na Netflixu: Plzeňské Bory pod drobnohledem

Pořad například správně připomíná, že situace je tu až tak vážná, že se některé ryby kvůli kontaminaci vody pervitinem stávají závislými, jak před dvěma lety přinesl například web Aktuálně.cz. Nový titul také uvádí řadu faktů o našem neblaze proslulém prvenství v Evropě ohledně výroby pervitinu.

Především se ale zaměřuje na to, jak se s feťáctvím snaží bojovat plzeňská věznice Bory, kam se Raphael Rowe, populární britský moderátor show Nejdrsnější věznice světa (od pátku 15. 9. 2023 je nová řada k dispozici na Netflixu), uchýlil v rámci natáčení sedmé série.

Jak to dopadlo?

Pokud někdo čekal šokující novinky, ten bude asi spíš zklamán, ale každý pohled za mříže je atraktivní tak jako tak.

Raphael nastoupil na šest dnů na oddělení, kde bývalí závislí podstupují desetiměsíční abstinenční program, v rámci kterého se je přísností a plněním úkolů snaží naučit řádu a disciplíně.

Rowea znechutilo, že musí zametat. „Pro dospělého muže mi to přijde jako podřadná práce,“ hartusil, ale ve finále pochopil, že odsouzenci si musí vštěpovat určité pro ně dosud neznámé návyky.

Na oddíle se potkal s řadou lidí s pohnutými osudy, s případy plnými naděje i vlastně dost smutnou existencí: dvaadvacetiletým Markem, který bez mrknutí oka přiznává, že lepší rauš než perník nikdy nezažil a moc šancí na to, že by po vězení dál nebral, nevidí. „Drogy se dostanou úplně všude, i sem na oddělení,“ naznačil.

Úlet Raphaela

Borská věznice, která se chlubí tím, že dvě třetiny absolventů odvykacího projektu se už do basy nevrací, moderátorovi ukázala také boj se vzbouřenci nebo celu samotky. Tam nastal nepochopitelný záchvat průvodce pořadem, když mu logicky nemohli dovolit mluvit s někým, kdo zrovna podstupuje tento tvrdý trest. Vyhodnotil to tak, že před ním něco kryli.

Nejvtipnější a nejsmutnější moment

V dokumentu mě pobavily a rozesmutnily dva okamžiky: první byl, když se Rowe zcela seriózně jakéhosi mukla zeptal, jestli umí číst a psát. Nevím, jak ve Velké Británii, ale u nás tyhle dovednosti má úplně každý, kdo není zbavený svéprávnosti, jak ten největší, tak ten nejmenší grázl.

Druhá věc je smutnější: v továrně v rámci basy se Raphael od trojice docela sympatických odsouzenců dozví, že s pervitinem mají zkušenosti všichni. „Občas jsme feťáci. My jsme prostě Češi a perník tu má kulturu. Je to smutný to takhle říct, ale je to tak. Je to už naše kultura,“ šokovali nejen moderátora s tím, že vězení podle nich nikoho přestat brát drogy nedonutí.

Tak doufám, že se pletou, protože já takovou kulturu, o které mluvili, naštěstí kolem sebe nemám…

Celkově dokument hodnotím pozitivně, už kvůli unikátním záběrům, které vážně z českých věznic běžně nespatříme.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy