Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

RECENZE: K zemi hleď! je skvělý horor. A událost roku

Herci z filmu K zemi hleď! (2021).
Zdroj: Se souhlasem Netflixu
+ Další 2 fotografie
recenze

RECENZE: Netflix na Štědrý den přinesl hvězdami naditý nový film Vzhůru hleď! Don't Look Up. Za celý rok jde pro mě o nejlepší snímek vůbec a určitě si už teď může myslet na pár Oscarů. Budete se bavit i děsit. Ale klidně se vám může stát, že budete zklamaní.

K zemi hleď!: Horor místo komedie

Snímek K zemi hleď! pojednává o tom, jak vědci objeví obrovskou kometu řítící se přímo na Zemi, nikdo je ale pořádně neposlouchá a úspěch u voličů je důležitější než záchrana lidstva.

Film byl dopředu anoncovaný jako komedie. Je pravda, že jsem se zasmál vrchovatou měrou, ale sečteno a podtrženo je to spíš děsivý horor. Děsivý v tom, když si člověk uvědomí, kolik paralel s realitou v této třeskuté satiře člověk pozná.

Realita by byla stejná

Davy věřící nesmyslům na internetu místo skutečným vědcům. Hnutí vybízející dívat se raději směrem k zemi, protože kdo kouká nahoru, toho to může obrat o svobody.

Chvílemi si člověk uvědomí, jak moc povrchní a hloupé názory dnes a denně čte na sociálních sítích, vzpomene si také na nejradikálnější zastánce Donalda Trumpa a napadne ho, že kdyby se podobná krize udála ve skutečnosti, přístup k ní ze strany veřejnosti možná nebude o nic méně šílený.

Leonardo DiCaprio si může myslet na Oscara

Pak jsou tu vládní špičky, prezidentka Meryl Streep a její naprosto úžasně idiotský synáček Jonah Hill.

Samotní vědci, Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence, hrají excelentně, Leo by klidně mohl dostat dalšího Oscara. Když už ho získal za rozpačitého medvěda (Revenant: Zmrtvýchvstání), tady by si ho zasloužil trojnásobně. Skoro jistě čekám také sošku za střih, o tom, jak výborný je, ani nemá cenu debatovat.

Herecký koncert

Špičkový herecký výkon ukázali téměř všichni. Škoda jen, že budoucí největší hvězda Hollywoodu Timothée Chalamet měl příliš malou roli, i tak ji ale zahrál s grácií.

Kromě ústřední dvojice ale nad ostatními vyčnívá jeden muž: a to majitel obří globální firmy, vizionář Peter Isherwell v podání Marka Rylanceho, který vás naučí nové slovo bronterok.

Mimochodem: tentokrát se obzvlášť nevyplatí vypínat film před úplným doběhnutím titulků.

Ariana Grande se umí shodit

Potěšila mě i role zpěvačky Ariany Grande, která si zahrála své afektovanější a hloupější já. Riley Bina je krásně povrchní a před davy zpívá chytlavou vulgární písničku o tom, jak jsme to všichni všechno totálně podělali.

Film je velmi dlouhý, má i slabší místa, ale rozhodně mě překvapil po všech směrech. V lidech rezonuje i pár dní poté, živě o tom diskutují. Fascinující je, že poselství filmu si po svém vykládají různé skupiny lidí jinak: odpírači vakcín, odpírači odpíračů vakcín i další. Zdá se, že kdo přistoupí na hru autorů, na jejich smysl pro absurdno a nesmlouvavé rýpání do všeho a do všech, tomu se bude biják líbit.

Příliš nízká hodnocení

Na filmových databázích má film nízká čísla. Na ČSFD má 77 procent od čtyř tisíc lidí, na IMDb 7,3/10 od 99 tisíc lidí. To je podle mě vzhledem ke kvalitám filmu málo. Přičítám to jednak tomu, že mnozí čekali typickou prostoduchou komedii a dostali často něco, co možná ani sami nechápou, druhak tomu, že jiní tohle střílení do jejich vlastních řad nenesou vůbec dobře. ​Opravdu to není film pro každého.

Za mě jde však o film roku s 9 body z deseti možných. Duna byla fantastická, Spiderman slušný, ale tenhle film ve mně vzbudil ještě mnohem větší emoce.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy