Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

RECENZE: Finále Stranger Things 4. Zlo se šíří a hrdinové umírají. Nikdy jste neviděli lepší seriál

4. řada seriálu Stranger Things.
Zdroj: Se souhlasem Netflixu
+ Dalších 5 fotografií
recenze

Je to až s podivem, ale tvůrci Stranger Things, hitu Netflixu, jako by snad s každým novým dílem své celosvětově úspěšné show byli lepší a lepší. Poslední dvě epizody předposlední 4. řady, které do streamovací služby dorazily 1. července 2022, dávají tušit, že bratři Dufferové nemají momentálně ve světě seriálů absolutně žádnou konkurenci. Stali se z nich géniové svého oboru.

Stranger Things: Dokonalý, až je jiným seriálům hanba

Těžko se hodnotí seriál, z něhož nechcete čtenáři prozradit radši prakticky nic, aby byl překvapený až při vlastním sledování.

Každopádně to vypadá, že autoři fenoménu Stranger Things našli nějaký tajný recept na přípravu dokonalé zábavy: osvědčil se jim retro vizuál a hudba, nějaké to hororové pochmurno, mají neuvěřitelnou kliku na casting, kdy i nové postavy zazáří tak, že skoro, ale ne úplně, zastíní i ty původní, které známe už šest let.

Herectví na jedničku

Jenže i ty charaktery, jež známe od dětí, se tak vypracovaly, že klidně samy unesou i dlouhé záběry, které by málokdo v tak klipovitém seriálu čekal. A uhrají je s přehledem držitelů deseti Oscarů.

Do toho umí bráchové házet krásný koktejl rozumných počítačových i praktických efektů, srandičky, dojáky i napětí. Nezapomínejme taky na výbornou expozici záběrů, předěly mezi nimi, jeden nápad kameramana za druhým.

A tohle všechno dohromady prostě funguje nikoli jako nepoživatelná slátanina, ale jako nejlepší seriál současnosti. Není to přehánění, není to fanatická zaslepenost fanouška. Je to suché konstatování. Čím víc dílů, tím víc Adidas. Vážně.

Tvůrci moc dobře vědí, jak všechno namíchat, aby toho bylo tak akorát a ani trochu kýčovité situace nepřepálí.

Na Stranger Things je kouzelné, že vám může být dvanáct nebo padesát, ale seriálem budete žít a za jeho postavy dýchat úplně stejně. Nevím, jak se jim to daří, že si nevyčerpají slabší chvilku, ale opravdu jejich mistrovství čím dál víc graduje.

Podvratné finále čtyřky

Ve finále čtvrté řady mě už na začátku okouzlilo tak, že Dufferové hned rozbili pár věcí, na které si nás připravili v sedmém díle. A taky jak neuvěřitelně umí provokovat.

V obou dílech jsou asi tři nebo čtyři velmi silné pasáže mezi dvěma charaktery, které jsou tak dojemné a osudové, že se o ně musíte začít bát, že jde jen o emocionální přípravu diváků na jejich podvratnou smrt. A ona to ve skutečnosti může být past a může to dopadnout úplně jinak.

Antihrdinský seriál The Boys.

Tip

Najít něco podobného se nedá. Je to naprostý unikát, Stranger Things se nic ani nepřibližuje. 

V současnosti ale existuje ještě jeden seriál, který může šokovat a pobavit podobným způsobem. Služba Prime Video vydává nové díly třetí řady The Boys, Banda, o zlých superhrdinech. Jestli vás obtěžuje trapný a nenápaditý Marvel, tohle bude seriál přesně pro vás. Pokud vám je ovšem nad osmnáct let, protože tvůrci se neštítí už vůbec ničeho.Umírá se

V této sérii dojde k úmrtím a nebudou se vám líbit. Od na první pohled polodětského seriálu Stranger Things dospěl, tváří se jinak a je ponurejší a krvavější.

Ale vše, co prezentuje, dělá s takovým přehledem, že nestíháte načerpávat vjemy a zpracovávat, co jste to zase zrovna všechno viděli, co se nového dozvěděli a co máte čekat dál.

Máloco si zaslouží absolutorium, tudíž 100% hodnocení. Stranger Things ano. Jediná výtka směřuje k jedné dějové lince, odehrávající se hodně daleko od ostatních: tu bych si tak rád vychutnal samostatně na větším prostoru! Byl by to skvělý horor, trochu ve stylu Vetřelce...

Jen si už vážně nedokážu představit finálovou pátou sérii, která z podstaty bude už úplně jiná než všechny předchozí. A budu se bát o bratrské duo, aby tentokrát nějak neklopýtlo. Byla by to po dosavadním nářezu strašná škoda.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy