Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Recenze: Dokument V síti ukáže odpornou predátorku Markétu mezi skoro 2500 muži

Zdroj: Hypermarket Film
+ Dalších 5 fotografií
Recenze
Dokument V síti je v kinech a režisér Vít Klusák (39) se jím může rozhodně pyšnit. Film poukazuje na problém týkající se predátorů na sociálních sítích, kteří sexuálně obtěžují nezletilé děti. Tři herečky ve třech pokojích musí čelit skoro 2500 mužům. Redaktoři eXtra.cz si pro vás připravili recenzi.

Dokument Víta Klusáka a Barbory Chalupové s názvem V síti byl dlouho očekávaným a diváky přiměje šokovaně otevřít pusu minimálně u dvou scén. Do kin chodí děti nejen s rodiči, mají možnost jít i s kamarády.

Silné sousto

Je jedno, jak moc je člověk odolný - na film V síti jde automaticky s pocitem, že je možné, že v kině nevydrží. Možná i proto se Vít Klusák rozhodl společně s Terezou Těžkou, která v dokumentu ztvárnila dvanáctiletou Míšu, natočit video, v němž říkají divákům, že se není čeho bát.

A skutečně, ačkoliv zřejmě především ženy mohou mít pocit, že se do sítě zamotaly společně s hrdinkami, najde se spousta momentů, kdy celý sál burácí smíchy. Mnoho diváků nezavřelo pusu celou dobu, někteří jen u několika scén. Jednou z nich by mohla být chvíle, kdy při osobním setkání s filmovou Niki přijde pár, kde je nejspíš hlavním predátorem partnerka Markéta.

Protože když se musela herečka Sabina vyptávat, co se bude dít, když vezme jejich nabídku, odpovídala převážně Markéta a řekla dost jednoznačně, co se bude po dívce chtít. "No ty mě nejdřív vylíeš a on tě pak prostě ošuá, to je celý," vysvětlila žena s naprostým klidem. Ve snímku to tedy vypadá, že partner chce udělat své milované radost.

Herecké obsazení

Výkony hereček, které se po dobu natáčení vrátily do svých dětských let, jsou přinejmenším obdivuhodné. Prošly si tím, co na internetu bez vědomí blízkých zažívá spousta nezletilých dívek a nejen v jejich vyjádření, ale i ve výrazech jejich tváří nebylo vůbec těžké poznat, že byly mnohdy zoufalé nebo v naprostém šoku.

Herečky nejen že ve svých rolích excelují, dokázaly se také plně vžít do dvanáctiletých dívek, které si procházejí podobnými zkušenostmi. Jejich výkony jsou autentické, Sabina Dlouhá předvedla skvělý výkon, kdy dokázala bleskově měnit tón hlasu, a Anežka Pithartová se svým nevinným pohledem dělala divy.

Chaos v hlavě

V průběhu promítání se v člověku mísí spousta pocitů. Znechucení, nadšení, radost, šok, dojetí, dalo by se jmenovat donekonečna. V závěru je to ale vděk, který mysl diváka pohltí. Vděk za to, že schopné režisérské duo natočilo velmi originálně zpracovaný dokument o tématu, které bylo aktuální před lety, je aktuální dnes a bude aktuální ještě dlouhé roky.

V divákovi se tak po zhlédnutí snímku v hlavě mísí pocity opravdu různé. V některých případech mohou být i úplně vyčerpáni tím, co viděli. Velmi podstatné na tom je, že to, co je ve snímku ukázáno, je realita.

Extrémní znechucenost

Po vizuální a zvukové stránce nelze snímku vytknout vůbec nic. Pokud si divák z promítání odnese nějaký negativní pocit, půjde s největší pravděpodobností o extrémní znechucenost nad tím, čeho všeho jsou predátoři na internetu schopni. Zpracovat všechny dojmy rozhodně není jednoduché.

Ať už jste rodič, teenager, či bezdětný dospělý, dokument V síti byste vidět zkrátka měli. Vít Klusák a Barbora Chalupová vytvořili projekt poučný způsobem, jakým se už dlouho, ne-li nikdy, diváky poučit nepodařilo.

Související články

Další články