Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

RECENZE: Snímek Kuciak je dokumentární klenot o hrůzách, které snad nikdy nezažijeme

RECENZE: Dokument o smrti Jána Kuciaka je děsivým svědectvím a varováním pro Česko
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
RECENZE

Dokument o vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky byl velmi očekávaným počinem. Redakce eXtra.cz se zúčastnila jeho novinářské projekce. Jak se dalo očekávat, rozhodně to není optimistický film a Slovensku nedává ani příliš nadějí do budoucna. Dokument je ale mistrně zpracovaný a Česku ukazuje, kam až lze zajít, pokud se v zemi rozroste organizovaný zločin.

Uplynulo pět let od zločinu, který otřásl Slovenskem. Smrt investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové tehdy vyvolala doslova bouři. Padaly hlavy v politice i na dalších místech, Slováci si ale uvědomili, kam až dosáhnou chapadla mafiánské chobotnice, která prorůstala celou tamní politickou scénou. Zapojeni byli totiž i soudci nebo vysoce postavení policisté.

Režii dokumentu měl na starosti dánský režisér Matt Sarnecki, drtivá většina respondentů mluví anglicky, zazní ale i hodně slovenštiny. Zahraniční režisér se možná zdá jako překvapivé, ve výsledku ale skvělé filmařské rozhodnutí. I po pěti letech je totiž na mnoha aktérech kauzy znát, že si od ní nedokáží udržet odstup. Pozor, to není výčitka, ale konstatování faktu, který je pro autora naprosto pochopitelný. A právě proto je na filmu znát, jak moc mu „nezávislý“ režisér prospěl.

Dokument je chladný, jen v náznacích dává poodhalit vztah lidí, kteří v něm v celé kauze vypovídají. Vysvětluje všechny nutné vztahy, skvěle fungovalo i to, že tvůrci „přinutili“ ty, kteří to zvládají, mluvit anglicky. Skvělé rozhodnutí, které i respondenty přiměje vážit slova, jež v angličtině použijí.

Film je velmi syrový, nesnaží se hrát na city, byť jen jediným bulvárně zavádějícím trikem - není to prostě třeba. Téma a kvalita filmu jsou natolik v souladu, že se v závěru dokumentu až váhá, zda je vhodné tleskat. Cesta od svobodné občanské společnosti do něčeho, co nejvíce připomíná trilogii Kmotr, je totiž kratší, než si myslíme. I v Česku.

Dokument Kuciak: Vražda novináře má v Česku premiéru 23. března.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy