Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Reálný rada Vacátko: Znalec pražského podsvětí a workoholik se nevyhnul rodové kletbě

Skutečný rada Vacátko, Josef Vaňásek.
Zdroj: se souhlasem ČT, Wikimedia Commons/Public domain, koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Reálný příběh

Legendární seriál Hříšní lidé města pražského v hlavních rolích s Jaroslavem Marvanem, Josefem Vinklářem, Josefem Bláhou a Františkem Filipovským milují diváci všech věkových kategorií. Autoři se inspirovali nejen skutečnými případy, ale především skutečným kriminalistou Josefem Vaňáskem. Více detailů uvedl sedrver Dvojka Rozhlas.

Česká televize vrací na obrazovky jeden z nejslavnějších kriminalistických seriálů z první republiky, Hříšné lidi města pražského. Nezapomenutelný rada Vacátko v podání Jaroslava Marvana ovšem není čistě fiktivní postavou.

Krádeže na železnicích

Scenáristé Jiří Marek a Jiří Sequens vytvořili postavu podle skutečného policejního rady Josefa Vaňáska. Vaňásek nastoupil k policii v roce 1904, jak uvádí server Dvojka Rozhlas. Po čtrnácti letech ve službě si ho do týmu vybral tehdejší vrchní rada Josef Knotek. Stal se šéfem nového železničního oddělení, které řešilo krádeže na železnicích v celém Československu. Ty byly ve své době skutečně populární, ale právě díky práci Vaňáska a jeho týmu se je podařilo velmi omezit.

Když v roce 1930 odešel vrchní rada Knotek do důchodu, byl na jeho místo pouze jediný kandidát, a tím byl právě Vaňásek. Pod jeho vedením se také zefektivnila práce tzv. pražské čtyřky.

Vzbuzoval respekt

Už podle jeho vzhledu se jednalo o impozantní postavu. Legendární český novinář František Gel popsal Vaňáska takto: "Rada Vaňásek byl vysoký, statný pán s hnědýma očima, až fanaticky pilný a pracovitý, přísný na své podřízené. Měl doslova archivní znalosti o Praze a jejích obyvatelích, znal pražské i mezinárodní podsvětí. Prosazoval a využíval nejmodernější vyšetřovací metody, což zároveň s jeho kombinačními a organizačními schopnostmi znamenalo velké procento úspěšnosti při odhalování zločinů. Na mezinárodním poli byly přijaty jeho systémy evidence fluktuujících živlů, tedy tzv. kriminálních světoběžníků.”

Vražda Otýlie Vranské

Josef Vaňásek byl známý jako workoholik, který se účastnil každého vyšetřování osobně a případy řešil v terénu. Dnes by se to asi dalo popsat jako mikromanagement, ale tehdy byla jiná doba. Měl informátory po celé Praze, kteří mu pomáhali řešit všechny zločiny.


Údajně vyřešil téměř všechny své případy, tím nejznámějším nevyřešeným zůstala brutální vražda prostitutky Otýlie Vranské. Zde se ale podařilo hádanku rozlousknout až po 85 letech. O nových důkazech před lety informoval server iDnes.

Rodová kletba

Přes všechny kvality a úspěchy se nad rodem Vaňásků vznášela temná kletba. Otec policejního rady zemřel v šedesáti letech. Sám Josef Vaňásek těsně po šedesátce a ani jeho syn se nedožil vyššího věku. Nikdo dodnes neví, proč tomu tak bylo.

Rada Vaňásek naposledy vydechl 8. února 1938, ale jeho legenda žije dál. Kromě oblíbeného seriálu mu také byla odhalena pamětní deska ve Štefánikově ulici v Praze.

Související články

Další články