Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Reálná hodnota Gottových obrazů: Znalec před dražbou odhadl dílo na 10 000 Kč

Karel Gott je milovník umění.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
aukce
V úterý se na Finančním úřadě v Břeclavi konala aukce devíti obrazů zabavených exekutory. Mezi nimi byla i reprodukce obrazu Karla Gotta s názvem Dej nám sen spánku, za něhož zaplatil kupec dvě stě tisíc korun, i když vyvolávací cena byla deset tisíc. O hodnotě Gottových děl se spekuluje už dlouho. Nyní se ukázalo, jaké hodnoty může dosáhnout i pouhá kopie jeho obrazu. Gottovo dílo cenou překonalo i originál Kristiána Kodeta.

Nikdo před dražbou nečekal, jak bude ve finále aukce úspěšná. Znalec odhadl reprodukci olejomalby Karla Gotta z roku 1996 na deset tisíc korun. Nenápadný kupec Jindřich Robek ale přihazoval stále více a aby přeplatil ostatní zájemce, musel nabídnout celých dvě stě tisíc korun. Ten samý kupec si domů odnesl i ostatních osm obrazů.

Po aukci se ukázalo, že muž, který přihazoval, přišel v doprovodu muže, kterému byly obrazy v exekuci zabaveny a chtěl je získat zpátky. Jednalo se o vinaře z Mutěnic, jemuž bylo určeno i Mistrovo věnování na zmíněné reprodukci.

"Já jsem se neúčastnil dražby, jen na něj dávám pozor," řekl televizi Nova sám dlužník z Mutěnic Miroslav Jagoš. Všechny obrazy se tedy dostaly zpět ke svému majiteli a hned na první pohled je jasné, jakého obrazu si nejvíce váží. Dílo s osobním věnováním od Karla Gotta (80) koupil za dvacetinásobek odhadované hodnoty.

Kodetův originál odhadl znalec Karel Křivánek na pětatřicet tisíc korun a vyvolávací cena byla dvacet tisíc korun. Kupec Jindřich Robek za něj zaplatil čtyřicet tisíc.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy