Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Reakce politiků na odchod Vojtěcha: Lepší pozdě nežli později, prohlásil Kalousek

Reakce politiků na odchod Vojtěcha: Lepší pozdě nežli později, prohlásil Kalousek
Zdroj: profimedia / koláž extra.cz
+ Další fotografie
Reakce na odstoupení
Adam Vojtěch (ANO) na mimořádné tiskové konferenci v ranních hodinách oznámil svou rezignaci. Nyní bývalý ministr zdravotnictví tím překvapil jak českou veřejnost, tak i většinu politiků. Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s koaličním kolegou Janem Hamáčkem (ČSSD) ocenili Vojtěchovu práci na ministerstvu zdravotnictví, opozice jeho odchod kvituje.

"Moc děkuju Adamu Vojtěchovi za práci, kterou na zdravotnictví vykonal. Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk. Jsem přesvědčen, že kdyby veškerou svou energii nemusel vydat na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví," napsal k rezignaci ministra zdravotnictví premiér Andrej Babiš (66) na Twitteru.

Vojtěchovi poděkoval za odvedenou práci i předseda socialistů Jan Hamáček "Rozhodnutí ministra zdravotnictví odstoupit z funkce respektuji. Chtěl bych mu poděkovat za spolupráci. Očekávám, že pan premiér co nejrychleji oznámí jméno jeho nástupce tak, aby Ministerstvo zdravotnictví mohlo nadále plnit svou roli v rámci boje s epidemií," uvedl Hamáček.

Opozice se raduje

Opoziční politici to ale vidí jinak a jsou rádi za Vojtěchův odchod z funkce, ke kterému ho vyzvali už dříve. Rezignace je ale i tak překvapila a nejinak tomu bylo například u Miroslava Kalouska. „Dozvěděl jsem se to teď a napadá mě název mého oblíbeného filmu. Lepší pozdě než později,“ uvedl politik pro eXtra.cz.

"Odstoupil premiérův oblíbenec, který toho ve funkci dokázal velmi málo. Jako ministr se Adam Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním. Odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním. Od premiéra čekáme, že rychle navrhne ministra, který zabrání zmatkům," zkritizoval Vojtěcha předseda ODS Petr Fiala

Část politiků požaduje odchod Babiše

Podobně se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová "Adam Vojtěch se dozvěděl, že už to nechce dělat. Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér a 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil," pustila se politička i do Babiše.

S Pekarovou Adamovou souhlasí Mikuláš Ferjenčík (Piráti). "Základní problém českého přístupu k boji s epidemií nebyl ministr zdravotnictví, ale premiér, který místo řešení situace, pluje na vlně veřejného mínění. Tenhle problém se bohužel rezignací ministra zdravotnictví nevyřeší," obává se Ferjenčík.

Vojtěch byl moc slušný

Lítost nad Vojtěchovou rezignací naopak vyjádřil předseda senátu Miloš Vystrčil. "Slušné a nedravé chování Adama Vojtěcha se paradoxně stalo jedním z důvodů proč neuspěl. Slušní odcházejí, nenaslouchající, chaos vyvolávající, dominující dravci ve vládě zůstávají. Tak asi tak," napsal Vystrčil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy