Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Razie! Druhý muž ANO Faltýnek má zabavený počítač: O co v kauze jde?

Faltýnek v podezření
Ve čtvrtek vyplynulo na povrch, že Faltýnka detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) sledovali už na podzim 2017. Jaroslav Faltýnek (56) je v podezření, že ovlivňoval nabídku na nového dodavatele mýtného systému ve prospěch společnosti Kapsch.

Společnost Kapsch se snažila o to, aby si udržela státní zakázku, i přes fakt, že ministerstvo dopravy v srpnu 2017 vybralo po deseti letech jiného dodavatele. Detektivové sledovali také generálního ředitele české pobočky společnosti Kapsch Karla Feixe nebo předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.

Již v roce 2017 jeho úřad zakázal resortu dopravy uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky, a to až do pravomocného rozhodnutí úřadu. Loni ÚOHS zrušil zadávací řízení na zakázku týkající se mýtného, a to hlavně kvůli údajným pochybením ministerstva dopravy.

Policie říká, že Rafaj dělal takovéto korky ve prospěch Kapsche „v souladu s dohodou mezi Rafajem a Faltýnkem z 10. listopadu 2017“. Podle slov policie Feix usiloval o to, aby Rafaj zrušil už už ukončenou veřejnou zakázku ministerstva nebo dosáhl takového časového oddálení rozhodnutí antimonopolního úřadu, aby už nebylo možné v řádné době vyhlásit nového vítěze této zakázky. To se naštěstí nepodařilo.

Policisté Feixe i Rafaje podezírají z korupce stejně jako místopředsedkyni ÚOHS Evu Kubišovou, která plnila Rafajovy pokyny. Jaroslav Faltýnek pak měl být jejich prostředníkem.

„Mě to překvapilo, ráno v šest hodin mě navštívila policie v našem pražském bytě, kde mě požádala o součinnost při vyšetřování, které se týká tendru na mýto,“ řekl Faltýnek portálu Novinky.cz.

„Požádali mě o veškeré materiály, které k tomu můžu mít, čili předal jsem jim svůj počítač, telefon, žádné jiné materiály jsem k tomu neměl,“ dodal. „Policie postupovala naprosto korektně a profesionálně, byl jsem u advokáta, který se ptal, jaká je moje pozice, a bylo sděleno, že je to pozice spolupracujícího člověka, ani podezřelého, ani obviněného,“ dodal

Související články

Další články