Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Raz, dva! 63 let od první československé spartakiády: Znáte někoho, kdo na ní cvičil?

Strahovský stadion ovládla první spartakiáda 23. června 1955.
Zdroj: facebook.com
+ Další 4 fotografie
Pohybující se obrazce vytvářené masou cvičenců – takový pohled nabídla návštěvníkům strahovského stadionu první spartakiáda konající se v Československu v roce 1955. Měla symbolizovat mír a spokojenost v komunismem zmítané zemi. Množství účastníků i rozpočet se vyšplhaly do závratných výšin.

Již v roce 1948 proběhlo na Strahově hromadné cvičení, to se ale uskutečnilo ještě pod hlavičkou Sokola. 23. června 1955 šlo již o přehlídku socialistické tělovýchovy s heslem „Připraven k práci a obraně vlasti“. Akce představovala vyvrcholení oslav desátého výročí osvobození země Rudou armádou.

Ačkoliv první spartakiádu zažilo Československo před 63 lety, název pochází již z roku 1921, kdy jej vymyslel Jiří František Chaloupecký, inspirovaný povstáním římských otroků vedeným slavným gladiátorem Spartakem.

Sokolům navzdory

Komunisté v čele s prezidentem Antonínem Zápotockým plánovali velkolepou přehlídku uspořádat už dříve. Jejich cílem bylo zastínit zakázané všesokolské slety. Vedle toho měla spartakiáda demonstrovat pevnost režimu a politickou sílu.

Na akci se nešetřilo

Přípravy prvního masového cvičení byly projednávány celý rok. Rozpočet se tehdy vyšplhal na 45 milionů Kčs. Vystoupení bylo rozděleno na Den mladých, Den dospělých, Den Svazarmu a Den ozbrojených sil a předvedlo se v nich na 1,7 milionu lidí. Akce měla úspěch – lidé byli nadšení – a bylo rozhodnuto o pokračování. A protože se tehdy uplatňovaly pětiletky, tak další spartakiáda proběhla za rovných pět let.

Do cvičení se zapojila i armáda, jejíž vystoupení mělo demonstrovat připravenost k obraně socialistické vlasti. Velkolepá událost byla vysílána v přímém přenosu Československou televizí.

Mohlo by vás zajímat

Další články