Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Rasismus v královské rodině: Unikla identita těch, kteří se ptali na barvu pleti Harryho syna

Princ Harry se svou manželkou Meghan Markle a synem Archiem se nezúčastní korunovace krále Karla III.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
královská rodina

Kontroverzní kniha s názvem „Endgame“ z pera spisovatele Omida Scobieho se stala středem pozornosti v Nizozemsku, kde byla stažena z knihkupectví. Důvodem má být skutečnost, že identifikovala člena královské rodiny, jenž údajně vznesl otázky týkající se barvy pleti prince Archieho, syna vévodkyně Meghan a prince Harryho. Informuje o tom britská mutace webu Yahoo News.

Novinář, spisovatel a blízký přítel Meghan a Harryho, Omid Scobie, ve své knize uvádí několik tvrzení o důvodech, proč vévoda a vévodkyně ze Sussexu opustili svou roli jako členové královské rodiny. Mezi nimi je i informace o soukromých dopisech mezi Meghan a králem Karlem III., ve kterých padají otázky na barvu pleti Archieho, a to ještě před jeho narozením.

I když britské zákony Scobiemu brání jména těchto osob zveřejnit, nizozemská verze knihy Endgame zdůrazňuje identitu jedné královské osoby a naznačuje identitu druhé. Poté, co došlo k chybě v nizozemském překladu, vydavatelská společnost Xander Uitgevers dočasně stáhla knihu z knihkupectví, píše Yahoo News.


Královna se omlouvala

Že se v královské rodině objevily otázky ohledně barvy pleti jejího syna Archieho, poprvé sdělila Meghan Markle ve svém rozhovoru s Oprah Winfrey v březnu 2021. Princ Harry následně toto tvrzení potvrdil, avšak odmítl odpovědět na konkrétní otázky, jak připomněl web CBS News.

V prohlášení Buckinghamského paláce, vydaném den po vysílání rozhovoru, tehdejší královna Alžběta II. vyjádřila lítost nad těžkostmi, kterým Harry a Meghan čelili, a potvrdila, že rasová otázka je v tomto případě znepokojující. Princ William se následně bránil obviněním z rasismu, když s manželkou Kate navštívili školu ve Stratfordu.


V rozhovoru s novinářem Tomem Bradbym v lednu 2023 Harry znovu potvrdil, že ve své knize Spare neoznačil členy rodiny, kteří se ptali na barvu pleti Archieho, jako rasisty​. Meghanin dopis, o němž píše Scobie, prý vyjadřuje obavy z nevědomé předpojatosti v královské rodině. Vévodkyně však ani v něm prý konkrétně neobvinila nikoho z rasismu.

Omid Scobie ve svém nedávném rozhovoru v nizozemském pořadu RTL Boulevard odmítl tvrzení, že by v knize zveřejnil konkrétní jména. Potvrdil, že anglickou verzi knihy napsal a upravil sám a že případné chyby v překladech budou vyřešeny nakladateli.

Buckinghamský palác se k nejnovějšímu vývoji událostí nevyjádřil.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy