Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Rasismus a sexismus ve STARDANCE? Nekompromisní hodnocení chování Marka Ebena!

Eben a Kostková opět coby moderátoři.
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
GLOSA
GLOSA: Moderátor Marek Eben (60) patří k nejoblíbenějším moderátorům u nás. Lidé ho milují kvůli tomu, s jakou noblesou a vtipem dokáže při moderování hodnotit situace, na kterých by si jeho kolegové kolikrát trapností vylámali zuby. Ve StarDance mu to už ale mnohokrát ujelo a i takový velikán byl terčem nesmlouvavé kritiky. Jak si po prvních čtyřech kolech letošního ročníku vede? Je to na pochvalu, nebo na vyhazov?

Marek Eben k české verzi licenčního tanečního pořadu patří asi stejně jako tanec, režisér nebo kameramani. Bez něj by šlo o úplně jinou televizní zábavu. Právě on s Terezou Kostkovou (42) povyšuje tuhle ve finále pokleslou zábavu nad úroveň všech ostatních šaškáren v televizi.

Jenže i mistr tesař se leckdy utne a pak to stojí za to.

Výčitky Ebenovi

Markovi především ženy často v minulosti vyčítaly, že to s tou oplzlostí kmeta a sexuálními narážkami přehání, jenže Váleček z dávného dětského seriálu Kamarádi si je ne a ne odpustit.

„Korektní divačky ode mě očekávají, že budu předstírat, že Daniela Písařovicová nemá nohy. To ode mě opravdu nemohou chtít,“ tvrdil při pohledu na neveřejnoprávní rozparek šatů moderátorky Událostí. Navrhl také, že by její dlouhé nohy mohly při volbách představovat sloupce volebních zisků volebních stran. Naštěstí to ale moc perverzně neznělo, za mě to bylo docela milé.

Stejně si tak dokázal udělat legraci z přehnané MeToo, aniž by se přitom dotkl příznivců této velmi kontroverzní kampaně.

Co se povedlo

A když už třeba u Veroniky Lálové vtipkoval s ohledem na její polonahý taneční úbor, z něhož takřka vypadávala ňadra, řekl to tak kouzelně, že by ani v Americe nepřišel o práci.

„Dokážu si představit řadu krásných mladých dívek, kterým by slušely pánské plavky,“ ukázal smysl pro inteligentní humor zase jinde.

Jenže pořad je dlouhý, pro každý díl se snaží vymyslet přes dvanáct vtípků, a tak se mu zkrátka některé nepovedou.

A co ne

Daniela Šinkorová (45) v autě sundá nohy z pedálu a třikrát si poskočí, když vidí auto, které má v poznávací značce 28. Narodila se totiž 28. prosince. Já jsem se narodil 18. prosince a taky si poskočím, když vidím nějakou osmnáctku,“ prohlásil například a zas až tak moc smíchu nevyvolal.

Naštěstí „stařeckého humoru“ směrem k něžnému pohlaví tím zatím učinil přítrž.

Jenže nějaké ty další přešlapy už taky byly. A jeden z nich se zase týkal slovenské zpěvačky a herečky.

Imigranti ve StarDance

„Daniela Šinkorová se snaží dávat svým rolím hlubší rozměr a jakousi niternost. Není divu. Je z Nitry stejně jako režisér tohoto pořadu. Vidíte, žijí tu mezi námi, přizpůsobili se. Rád bych deklaroval, že tady ve StarDance žádný problém s migrací nemáme,“ snažil se být za každou cenu vtipný Marek Eben. Některé pobavil, mně to ale připadalo na křeč. Ale stane se.

A pak přišla věc, kterou by leckdo mohl vnímat jako nemístný rasismus

Vzpomínal totiž historii songu Cikánka a bohužel vtip vykřesal úplně z toho nejhoršího, co mohl.

Rasismus?

„Byla to první Cikánka, která dostala firmu do černých čísel,“ brebentil moderátor v narážce na to, že písnička zachránila skomírající hudební vydavatelství. Určitě bych nerad obviňoval hvězdného spíkra taneční soutěže vyloženě z rasismu, spíš jde o hodně nedomyšlený vtip. Čechům se ale určitě líbil. Však se tu rádi plácáme po zádech za to, že nejsme jako v Americe a nefunguje tu žádná politická korektnost. Jestli to někomu vyhovuje…

Jinak si ale fakt není na co stěžovat. Marek Eben opět baví svými pověstnými tanečky na začátku každého soutěžního kola, pohotově vtipem reaguje na narážky, řada srandiček a asociací diváky prostě donutí smát už jen kvůli tomu, jak jsou chytré a nápadité. Dokáže udělat vtip i z banality, hlavně ženám musí připadat nejen bystrý, ale i roztomilý.

„Podíval jsem se na Instáč Adama Mišíka a zjistil jsem, že jsem narazil na zlatý důl. Jsou tam překrásné vzkazy. Za všechny bych vybral jeden: ‚Moc tě miluju, jsi úplně nej a je mi úplně jedno, že tě celá třída nesnáší.‘ Té pisatelce bych řekl, že nám to je taky úplně jedno, a té třídě bych řekl: Styďte se!“ prohlásil třeba s předstíraným pohoršením.

Umí pobavit

I další věc je pecka.

„Když zadáte na internetu jméno Veronika Arichteva, první, co vám vyskočí, je celá řada článků o tom, že kvůli StarDance odložila těhotenství. Pro to mám pochopení. Já už kvůli StarDance odkládám těhotenství jedenáct let. Nevím, jestli jsem to nepřetáhl. Obávám se, že už nezabřeznu,“ rozesmál plný sál Eben.

A do třetice všeho dobrého: „Richard Genzer (51) dostal jako tanečník v Armádním uměleckém souboru roli Lenina Zatančil a hned se rozpadl Sovětský svaz. Dnes bude tančit valčík, takže jestli vyschne krásný modrý Dunaj, víte, kdo za to může.“

Zkrátka a dobře, podle mého osobního názoru Marek Eben sice mívá sem tam nějaký úlet, ale při té kulometné palbě vtipů a hlášek se mu dají odpustit, svou pověst si nijak nekazí a i po téhle řadě nesmrtelné StarDance je prostě naprostá jednička, byť s miniaturním minusem.

Související články

Další články