Rakovina prsu kvůli covidu: Takové nádory jsem neviděla 30 let, děsí se lékařka Mirka
Epidemie koronaviru zasáhla téměř všechny zdravotnické obory. Nechyběla ani onkologie. V rozhovoru pro Blesk.cz to potvrdila primářka a zakladatelka sítě Mamma center MUDr. Miroslava Skovajsová. Ženy podle ní odkládaly preventivní prohlídky, protože se bály nákazy koronavirem, a proto se u mnoha z nich vyskytly nádory v pokročilém stadiu.
Primářka Miroslava Skovajsová se v rozhovoru pro Blesk.cz svěřila, jak jsou na tom v současnosti ženy s nádorovým onemocněním. Na počátku pandemie, kdy se všichni báli neznámého, její Mama center navštívilo jen několik málo žen. Až v poslední době se do screeningu začaly vracet ženy mladší a střední věkové kategorie.
„Úplně vypadla kategorie 65 a výše. Z pochopitelných důvodů, starší ženy se bály nákazy. Dříve chodily pravidelně každé dva roky, a teď přicházejí po třech i více letech. Dám příklad: když už si starší ženy před vypuknutím nákazy něco nahmataly, ale tehdy cítily větší strach z koronaviru než z rakoviny, přicházejí dnes s tak pokročilými nádory, jaké jsme v posledních letech ve screeningu neviděli. Naposledy tak před 30 lety,“ říká Skovajsová.
V pokročilém stadiu je to obtížnější
Primářka přiblížila, o jaké nádory se konkrétně jedná. „Jsou to nálezy v pozdních stádiích. Například nádor se proklube kůži navenek a už jsou postiženy i uzliny,” popisuje a dodává, že pokud je pacientka ještě v seniorském věku a má další onemocnění, je velmi obtížné řešit k tomu všemu ještě nádor.
Skovajsová dále popsala, jak vlastně funguje screening. „Screening rakoviny prsu je postavený tak, aby se zachytila stadia co nejčasnější, a ten dvouletý časový úsek je dobře vypočítaný. Může se stát, že nádor, který před dvěma lety nebyl vidět ani nebyl hmatný, se v tomto intervalu zviditelní na mamografu. Když se však ten interval prošvihne, z toho původně neviditelného nádoru se stává nádor viditelný a zřejmý na pohmat,“ vysvětluje.
I mladé ženy jsou zodpovědné
Primářka se v tomto odvětví pohybuje více než třicet let. Podle ní se také změnil přístup k onemocnění. Už není pro ženy tabu, i mladé ženy se zajímají o své zdraví a podle videí si dělají samy vyšetření. „Navíc jsou ochotné zaplatit osm stovek za sono vyšetření v případě, že rakovina prsu se objevila v rodině, ale i když tam genetická zátěž není. Prostě chtějí mít jistotu, že jejich prsa jsou zdravá, a vyšetření si někdy i navzdory svému gynekologovi prosadí,“ říká dál.
Podle Miroslavy Skovajsové by měla žena vyhledat mamologii hned, jakmile si něco nahmatá. Určitě by neměla čekat, až to "samo zmizí". „Další situace, kdy se určitě mají na nás hned obrátit, je, když se objeví výtok nebo krev z bradavky. Varovné jsou také asymetrické změny na kůži prsů,“ vysvětluje. Když žena přijde včas, dokážou v nemocnici hned poznat diagnózu a zachránit tím život. Za dvacet let prý udělali více než 50 tisíc včasných diagnóz.