Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 koronavirus Výměna manželek 2020

Nejnovější kauzy

Rakovina nikdy neodešla: Shannen Doherty čeká podpůrná léčba, šance na zázrak je mizivá

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 20 fotografií
poslední stadium
V roce 2017 se Shannen Doherty (48) radovala, že po dvouletém boji porazila zákeřnou nemoc. Radost však dlouho nevydržela a seriálová Brenda z Beverly Hills 90210 v úterý přiznala, že se jí vrátila rakovina prsu ve čtvrtém stádiu. Nyní už boj s chorobou definitivně vyhrát nemůže, příchod smrti ale může oddálit pomocí podpůrných léčeb.

Shannen Doherty světu přiznala, že se jí vrátila rakovina prsu. Ta je tentokrát ve čtvrtém stádiu a není možné ji zcela vyléčit. Nádor lze za pomoci podpůrné léčby jen zmenšit či stabilizovat. Herečka známá ze seriálů Čarodějky a Beverly Hills 90210 počítá s tím, že jí nemoc výrazně zkrátí život.

Čtvrté stadium nemoci, kterou Shannen trpí, se nazývá metastatický karcinom prsu. Ačkoliv pacientky s touto diagnózou průměrně žijí ještě 3 – 5 let, délka přežití může být i mnohem nižší či mnohem vyšší. Vliv na ni totiž má spousta faktorů, jako například celkový stav pacienty, rozsah onemocnění nebo přidružené nemoci.

Rakovina se nevrátila, jen „spala“

Ačkoliv se mluví o návratu nemoci, faktem je, že rakovina tělo Shannen nikdy zcela neopustila. Takzvané spící nádorové buňky se u zdánlivě vyléčených pacientů schovávají například v kostní dřeni či v tkáních. Bohužel není zcela jasné, co je znovu aktivuje k růstu. Pro oblíbenou herečku je nyní klíčové, aby nevzdávala život. Psychika je totiž jedním z faktorů, které ovlivňují, jak dlouho ještě bude na tomto světě.

Šance na šťastná léta

Metastatický karcinom prsu je onemocnění, které je v současné chvíli nevyléčitelné. Díky terapii lze ale průběh onemocnění zastavit, prodloužit život i zlepšit jeho kvalitu pomocí odstranění obtíží z metastáz. Shannen tak sice ví, že smrt je nevyhnutelná, ví ale i to, že může ještě několik let žít téměř normálním životem.

Související články

Další články