Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Rakousko už nechce dál čekat: Zavede celostátní lockdown i povinné očkování

Rakousko zavede celostátní lockdown i povinné očkování
Zdroj: Profimedia
koronavirus

Rakousko spustí po nedávných rekordních počtech nových nákaz koronavirem od pondělí plošnou uzávěru, od 1. února rovněž zavede povinné očkování pro všechny obyvatele země.

Rakousko už nechtělo čekat na další přírůstky nakažených koronavirem a od pondělí spustí plošnou uzávěru. To však není vše. Od 1. února plánuje země jako první v Evropě povinné očkování pro všechny obyvatele země.

Po jednání s hejtmany spolkových zemí to dnes oznámil kancléř Alexander Schallenberg. Opatření se bude týkat i naočkovaných proti covidu-19, dosud v zemi platila omezení jen pro nenaočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně pak 20, řekl kancléř.

Rakousko je první zemí EU, která kvůli nově rostoucímu počtu nákaz omezuje volný pohyb osob a zavádí povinnou imunizaci všech obyvatel. Podle Schallenberga je potřeba v současné chvíli "čelit skutečnosti". "Navzdory měsícům přesvědčování se nám nepodařilo přesvědčit dostatek lidí k vakcinaci," řekl konzervativní kancléř.

V Rakousku je nyní plně naočkovaných asi 66 procent obyvatel, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě. "Trvale navýšit počty naočkovaných je jediným prostředkem, jak vyjít z tohoto začarovaného kruhu," poznamenal šéf rakouské vlády. "Nechceme pátou vlnu," dodal.

Schallenberg rovněž vyjádřil znepokojení nad tím, že narůstá počet lidí s těžkým covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. Od pondělí se proto mimo jiné nejméně na deset dní uzavřou školy a studenti přejdou na domácí výuku. Zavřeno budou muset mít také restaurace, ruší se veškeré kulturní akce.

Původně platil lockdown jen pro neočkované

Rakousko již zavedlo omezení volného pohybu pro nenaočkované obyvatele, nařízení však nepřineslo kýžený efekt a počty infikovaných nadále stoupaly. Země ve čtvrtek oznámila poprvé od začátku pandemie přes 15.000 nových nákaz za den, sedmidenní incidence se tam blíží 1000 infikovaným na 100.000 obyvatel.

Nejhorší situace panuje v Horním Rakousku a Salcbursku, jejichž hejtmani veřejně vyzývali spolkovou vládu, aby lockdown zavedla. Již předem avizovali, že jsou případně připraveni uzávěru vyhlásit alespoň na území svých spolkových zemí.

Související články

Další články