Řekněme si to upřímně. Pokud nemáte na dovolenou moc peněz, stejnak skončíte v Bibione nebo Chorvatsku, v horším případě na Orlické přehradě, kde si ani nohy nesmočíte, protože tam plavou sinice.

Jestli patříte mezi náročnější klientelu, která si ráda zacestuje, nebojí se dálek a místo basy piv si dá peníze stranou a šetří si na cestování, vám by se tyto cestovatelské poklady mohly líbit.

V žebříčku nejkrásnějších pláží je na prvním místě stejně jako loni brazilská pláž Baia dó Sancho na souostroví Fernando de Noronha. Díky vzácné fauně i floře je zapsaná na seznamu UNESCO.

Druhé místo obhájila osm kilometrů dlouhá pláž Grace bay na ostrově Providenciales v souostroví Turks and Caicos v Karibiku. Tenhle ráj blízko Baham je Mekkou potápěčů.

A jsme v Evropě, právě odsud je třetí nejkrásnější pláž světa pro letošní rok. A kde ji najdete? Na Sicílii! Zátoka u ostrova Rabbit Island u Lampedusy je jedním z posledních míst, kam kladou vejce mořské želvy. U pobřeží dokonce můžete spatřit delfíny.

Za čtvrtou nejkrásnější pláží musíme opět od břehů evropského kontinentu, a to na Kubu. Cayo Largo je vápencový ostrov, na kterém se nachází jeden poklad – pláž s příznačným názvem Paradise. Jde o takový malý karibský ráj na zemi.

Najít ve Španělsku krásnou pláž, to by bylo nadlouho, ale přeci jen taková existuje, je ovšem na Baleárech, které k němu patří. Playa de Ses Illetes leží na Formenteře, což je nejmenší z Baleárských ostrovů.