Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Rady a tipy lékařů: Vydali jednoduchý návod, jak vyléčit koronavirus doma

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
pomoc lékařů
Stejně jako proti chřipce jsou mnohdy účinné rady, jak s ní zápasit a průběh nemoci si ulehčit, tak i proti koronaviru existuje pár rad, které mohou onemocnění alespoň ulehčit. Společnost všeobecného lékařství vydala několik rad a tipů, které by se mohly při domácí léčbě příznaků nemoci covid-19 hodit.

Někdo volí přírodní postupy, jak zmírnit nachlazení, chřipku nebo právě koronavirus, jiní sází spíš na chemické varianty. Společnost všeobecného lékařství teď přišla s radami a tipy, jak bojovat s příznaky koronaviru při domácí léčbě. „Hovoříme o nejlepší obvyklé léčbě zahrnující režimová doporučení a léčebné prostředky, které nejrychleji vedou k úlevě a návratu pacienta k jeho běžným aktivitám,“ píše se v dokumentu, který společnost vydala pro praktické lékaře.

Léčba přírodní cestou

Autoři dokumentu zdůrazňují, že je důležitý klidový režim, ať už jde o fyzické aktivity nebo psychické vypětí. Zároveň je to stejné jako u každého nachlazení a chřipky – pití hodně vody a čajů. „Ve srovnávacích studiích velmi dobře vychází podávání čaje s medem,“ stojí v textu. Doporučili navíc konzumaci potravin bohatých na vitamíny, například vitamín D, C a zinek.

Člověk, který trpí vysokými horečkami, by mohl vyzkoušet zábaly nebo potní procedury, při bolestech v krku zase tzv. Priessnitzovy obklady (studené zapařovací obklady). Abyste mohli volněji dýchat, není od věci zkusit inhalovat solné a eukalyptové roztoky. Na kašel doporučili sirup z cibule a cukru, průduškový čaj nebo jitrocelový sirup.

Brufen, nosní sprej, kodein

Lékaři doporučují využít některé účinné léky, pokud nezabere přírodní cesta. „V medikamentózní léčbě se uplatňují především antipyretika a analgetika, dnes nejčastěji na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu,“ stojí v návodu.

Doporučují při suchém a dráždivém kašli využít některá volně prodejná antitusika obsahující dextromorphan, butamirát nebo dropropizin. „Nejúčinnější látkou, používanou v léčbě suchého dráždivého kašle, je kodein,“ zdůraznili lékaři.

Při vlhkém kašli a usnadnění odkašlávání zase expektorancia. Přesněji jde o Erdomed, ACC long, Mucosolvan, Ambrobene nebo Bromhexin. Na ucpaný nos a nosní sekreci by mohla zabrat antihistaminika či lokální dekongestiva.

Lékaři zároveň upozornili na to, že pokud by se nemocný nijak nelepšil, je lepší navštívit lékaře přímo v ordinaci. „Protahovaný průběh, vysoké horečky, změna charakteru kašle nebo dušnost patří mezi příznaky, které mohou svědčit pro bakteriální superinfekci, vyžadují prezenční posouzení a obvykle podání antibiotik,“ upřesnili lékaři.

Související články

Další články