Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Radujete se ze zvýšení minimální mzdy? Ve srovnání s jinými státy jsme CHUDÁCI

Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Evropská unie
Po novém roce vzroste minimální mzda v České republice na 13 350 korun. Ačkoli to mnohé potěší, ve srovnání s jinými evropskými státy jsme na tom velmi špatně. Například v Lucembursku je totiž minimální mzda přes 51 tisíc korun!

V úterý vláda odsouhlasila zvýšení minimální mzdy z částky 12 200 korun na 13 350. Podle ministryně práce a sociálních věcí není možné, aby zaměstnaní lidé trpěli existenčními problémy a pobírali sociální dávky.

I když se díky zvýšení minimální mzdy budeme mít nepochybně o něco lépe, stále se držíme na sedmé příčce v pořadí nejhůře placených občanů ze států Evropské unie.

Hůř než Česká republika je na tom například Bulharsko, kde nejnižší mzda činí jen něco málo přes šest a půl tisíce korun. Slováci jsou na tom jen o pár korun lépe než my, jejich minimální mzda momentálně činí o 200 korun víc, než naše.

Je pravdou, že v Lucembursku, kde je nejvyšší minimální mzda z celé EU se ceny služeb a zboží pohybujou v částkách, které by si místní občané nemohli s českou minimální mzdou vůbec dovolit. Například v Belgii, Nizozemsku a Irsku se minimální mzda pohybuje nad částkou 40 000 korun. Naši němečtí sousedé se společně s Francií ke čtyřiceti tisícům přibližují.

Při zvednutí naší minimální mzdy na 13 350 korun se v příčce posuneme nad Slovensko i Polsko, kde minimální mzda činí 12 484 korun. Stále ale budeme jednou z nejchudších zemí Evropské unie.

Související články

Další články