Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Řada praktiků odmítá očkovat: Není divu, na vakcíny proti koronaviru čekají měsíce, říká Mucha

Řada praktiků odmítá očkovat: Není divu, na vakcíny proti koronaviru čekají měsíce, říká Mucha
Zdroj: Profimedia
Očkování

Řada praktických lékařů v posledních dnech svým pacientům oznámila, že končí s očkováním proti koronaviru. Došla jim totiž trpělivost, čemuž se nediví ani místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha. "Stále jsou tu lékaři, kteří ještě nedostali vůbec žádné dodávky vakcín, a je pořád hodně ordinací, které neobdržely skoro žádné vakcíny," říká praktický lékař. Podle něj je navíc problém, že v ordinacích se očkuje především látkou od firmy AstraZeneca, kterou řada lidí odmítá. Dodávky od jiných společností ale praktici v mnoha krajích zatím neobdrželi.

Řada praktiků oznámila, že končí s očkováním, protože jim došla trpělivost. Co za tím vězí?

V České republice se začalo očkovat na konci prosince, přičemž praktičtí lékaři měli být zapojeni prvního března. Dneska je květen, uplynuly už dva měsíce od zahájení očkování u praktických lékařů. Stále jsou tu ale lékaři, kteří ještě nedostali vůbec žádné dodávky vakcín, a je pořád hodně ordinací, které nedostaly skoro žádné vakcíny a kdy jejich pacienti i nadále čekají, až dostanou svou první dávku. Mezi ně patří i rizikové skupiny nad 70 a 80 let. Není tedy divu, že praktikům došla trpělivost.

Můžou za to tedy nedostatečné dodávky vakcín od státu?

Ano, především váznou dodávky od státu. Je tu ale i druhý důvod, a to, že když praktickým lékařům nějaké vakcíny přijdou, tak jsou od firmy AstraZeneca, které jsou u pacientů méně oblíbené než ostatní.

Proč pacienti nechtějí zrovna vakcínu od firmy AstraZeneca?

Hlavně proto, že se přeočkovává po třech měsících, což znamená, že pacient, který dnes dostane první dávku, tak tu druhou obdrží až v půlce prázdnin. Tím pádem dostane certifikát na cestování bez testu až v půlce prázdnin, na rozdíl od ostatních vakcín, kdy ten certifikát obdrží očkovaný už před prázdninami.

Co podle vás stojí za zpožděním nových dodávek?

Zatím jsme dostali od státu jenom takové náznaky. Například ministerstvo zdravotnictví naznačovalo, že se praktici špatně hlásili o vakcíny a pozdě posílali objednávky. To je ale absolutní nesmysl, protože my jsme byli jediní, kdo v celém systému musel své pacienty k očkování registrovat ještě dávno předtím, než jsme vůbec nějaké vakcíny měli. Museli jsme se přitom vypořádat s administrativní zátěží a zpočátku nefunkčním systémem. Přesto jsme čekali klidně dlouhé měsíce na to, aby vůbec naši pacienti ty dávky dostali.

Takže chyba byla v nastaveném systému?

Přesně tak. Systém, který byl zvolen, v tom způsobil obrovský chaos a je zodpovědný za to, že pacienti své vakcíny nedostali nebo je tam ohromné zpoždění. Mezitím se několikrát změnila situace, někteří pacienti dostali vakcínu v očkovacích centrech, někteří si to rozmysleli a očkování nechtějí vůbec nebo naopak chtějí jiné vakcíny.

Dostali jste nějaký příslib od ministerstva zdravotnictví, že se zlepší v distribuci dodávek?

Příslibů jsme už slyšeli hodně a v podstatě každý týden slyšíme nový. Nejprve nám slibovali, že bude zjednodušena administrativní zátěž, to se ale stalo jen částečně. Následně že k nám půjdou veškeré vakcíny AstraZeneca, což se stalo až po dlouhé době. Nyní jsme slyšeli příslib, že k lékařům půjdou veškeré vakcíny od firmy Moderna, ale kdo ví, kdy se k nám dostanou. Těch příslibů je hodně a ani zdaleka se nenaplnily tak, jak jsme si představovali. Například ta administrativní zátěž trvá.

Praktičtí lékaři by měli obdržet i vakcíny od firmy Johnson & Johnson. Jak to s nimi v současnosti vypadá?

Praxe, které si objednaly tyto vakcíny, mezi něž já patřím od prvního dne, co to bylo možné, tak na ně stále čekají. Byly nám příslíbeny i vakcíny od firmy Moderna, v mnohých krajích ale k praktikům vůbec nešly.


Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy