Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Řada lidí vakcínu na koronavirus odmítá. Podle odborníků jde ale o jediné světlo na konci tunelu

Řada lidí vakcínu na koronavirus odmítá. Podle odborníků jde ale o jediné světlo na konci tunelu
Zdroj: profimedia.cz/eXtra.cz/facebook
Koronavirus
Celý svět se už několik měsíců upíná na vývoj a distribuci vakcíny na koronavirus. Když už je to ale takřka na dosah ruky, řada lidí otočila a očkování odmítá. Ať už je důvodem to, že někteří Češi nechtějí do těla dostávat jakoukoliv chemii nebo uvěřili nejrůznějším hoaxům, je takové odmítání podle odborníků špatně. Ti totiž věří, že koronaviru se musíme zbavit co nejrychleji, jelikož si epidemie vyžádala několik tisíc mrtvých, nemluvě o ekonomických ztrátách. A právě tomu by měla vakcína předejít.

Podle výzkumu National Pandemic Alarm Proti z přelomu listopadu, by se vakcínou proti nemoci covid-19 nechalo očkovat pouze 36 procent Čechů. 46 procent o tom ani neuvažuje a zbytek není rozhodnuto. Tato čísla přitom odborníci považují za alarmující.

Epidemie vyšla Česko draho

Za odmítavým postojem k očkování přitom stojí i řada hoaxů. Ať už jde o ty úsměvnější, například že půjde o látku, která nám má vymýt mozek, či o to vážnější, kdy si řada lidí myslí, že se nemocí covid-19 mohou nakazit jen jednou. Jak ale ukazují výzkumy i zprávy od běžných lidí, nákazou si můžeme projít víckrát. Promořování se tak stává neefektivní, což dokazuje například Švédsko, kde došlo k další vlně, byť už se předpokládalo, že se jí seveřané vyhnou.

Na to poukazuje i šéf České lékařské komory Milan Kubek Ten zdůrazňuje, že přibližně po půl roce máme potvrzeno 500 tisíc případů s koronavirem a pravděpodobně stejné číslo lidí ani neví o tom, že si nemocí prošlo. "Pouze tento půlrok nás stál 7500 mrtvých, strávili jsme už několik měsíců v karanténě, kdy neexistuje kultura, děti nemohou chodit do školy, jsou zavřené restaurace a máme ohromné ekonomické ztráty," říká Kubek pro eXtra.cz.

Situace z podzimu se nesmí opakovat

Abychom se tedy mohli promořit všichni, museli bychom v tomto režimu vydržet několik let, přičemž by se koronavirus neustále vracel a zemřely by další tisíce lidí. "Což asi není přijatelný postup. Tou smysluplnou alternativou je právě očkování. To je ono pomyslné světlo na konci tunelu a žádná jiná racionální možnost neexistuje," věří Kubek.

Stejně to vidí i parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr. Ten dlouhodobě varoval před druhou vlnou a předvídal skeptické scénáře, ty nejhorší se ale díky vládním nařízením nenaplnily. I tak se ale Flegr obává razantního návratu nemoci po Vánocích. "Chci ale být pozitivní a věřím, že se situace zlepší s příchodem vakcíny. A díky ní se to už příští podzim nebude opakovat," řekl Flegr pro eXtra.cz s tím, že jiné východisko nevidí.

Lidé by měli sledovat oficiální zdroje

Vakcínu jako záchranu označuje i předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. "Vakcína je klíčovým východiskem ze současné situace. Přinese ochranu obyvatel před onemocněním a zabrání šíření nákazy," uvedl Chlíbek pro TN.cz. Podle něj by si lidé měli zprávy ověřovat a měli by věřit objektivním datům z oficiálních zdrojů.

"Jsou lidé, kteří prostě z principu odmítají očkování a aniž by cokoli o vakcíně věděl, už dopředu o ní vědí, že bude nebezpečná, že to je rychlokvaška, že bude poškozovat, že nepřinese žádný efekt a jsou to jenom plácnuté názory, které nejsou podložené ničím objektivním, žádnými daty. Lidé by se neměli nechat unášet na vlně těchto dezinformací a měli by spíš bedlivě sledovat oficiální zdroje," apeloval Chlíbek.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy