Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Pyšná princezna slaví 70 let: Milostný poměr na place zkomplikoval Vránové kariéru

Pyšná princezna: Alena Vránová a Vladimír Ráž se do sebe zamilovali během natáčení
Zdroj: Se souhlasem Československého státního filmu / Se souhlasem Československého státního filmu / koláž
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
PYŠNÁ PRINCEZNA

Dnes je tomu přesně 70 let, kdy světlo světa spatřila pohádka Pyšná princezna. Herci Alena Vránová a Vladimír Ráž, představitelé princezny Krasomily a krále Miroslava, se do sebe zamilovali přímo na place. Co dalšího museli tvůrci překonat, aby pohádka mohla vzniknout? Vránová prozradíla více deníku Blesk.

Představitelka princezny Krasomily Alena Vránová letos v červenci, jak jsme informovali v eXtra.cz, oslavila 90 let. Její životní, avšak nikoli doživotní partner herec Vladimír Ráž opustil svět tři dny po svých 77. narozeninách již na přelomu milénia. Dohromady se dali právě při natáčení Pyšné princezny, kde Ráž ztvárnil prince Miroslava, a jejich vztah neminula medializace, což pro ně nebylo zrovna pozitivní. V té době byla totiž Vránová provdaná za básníka Pavla Kohouta a Ráž byl ženatý s herečkou Alexandrou Myškovou.

Lidé začali Vránovou odsuzovat

Alena Vránová na tuto dobu vzpomíná rozpačitě. Pavel Kohout, v té době zapálený komunista, se jí pomstil opravdu netradiční formou, a to tak, že ji veřejně označil za předlohu své divadelní hry o nevěrné ženě Dobrá píseň o zlosynovi, který komunistu připravil o ženu. "Lidé mě začali odsuzovat a filmaři se mě báli," řekla Alena Vránová pro Blesk.

Oba představitelé titulních rolí se poté rozvedli a po skončení natáčení uzavřeli manželství spolu. Happy end se ale nekonal. Vladimír Ráž se nedokázal ubránit zástupu fanynek a měl i v novém manželství několik dalších milostných poměrů.

„Tátu chtěla každá a on kolikrát neodolal. Měl různé avantýry, milenky a snad i nějaký vážnější vztah s nějakou baletkou. Mámu to pochopitelně štvalo,“ prozradila kdysi pro Blesk jejich dcera Markéta. Nový vztah si pak našla také Vránová a manželství skončilo rozvodem, když bylo Markétě osmnáct. Ani ji však nečekal šťastný konec. Dcera dlouhodobě neřešila své problémy s alkoholem, zničila si játra a dostala se do invalidního důchodu. "Pití se nikdy nevzdám, to raději zemřu," říkala. Stalo se jí to skutečně osudným a v roce 2013 následkům dlouhodobého pití alkoholu podlehla.

Původní scénář Pyšné princezny

V době, kdy se pohádka natáčela, vládl tvrdý gottwaldovský režim a komunisté měli zcela pod palcem barrandovská studia. Tvůrci tak museli překonávat mnoho překážek. Jednou z nich byl úplný zákaz nadpřirozených bytostí a kouzel. Jediné, co mohli ponechat, je slavná zpívající květina. Komunisté také nemohli překousnout, že by měl být feudální šlechtic a skoro kapitalista král Miroslav kladnou postavou. Scenáristé v čele se Zemanem ho tedy nechali pracovat převlečeného za zahradníka a práci rukama si s ním vyzkoušela i princezna Krasomila. Komunisté dále například prosadili, že Miroslav po vzoru sovětských inženýrů přikáže poddaným postavit přehradu.

Král pozoruje hvězdy a močí

Úsměvnou historkou byl spor se schvalovatelkou scénáře, spisovatelkou Marií Pujmanovou. Naštvala ji scéna, kdy král Miroslav vstoupí za jasné noci do zahrady. "Soudruzi, takový naturalismus nemá v socialistickém filmu, navíc pro děti, co dělat! 'Král se zastaví, pozoruje hvězdy a močí?'" Dnes již víme, že šlo o překlep ve slově mlčí.

Nápad na pokračování Pyšné princezny

Zhruba o 20 let později přišel režisér Bořivoj Zeman s nápadem na druhý díl. V něm byla Krasomila s Miroslavem rozvedená a nyní měli mít problémy se střídavou výchovou dcery. Ta se po vzoru matky měla zamilovat do zahradníka, který by tentokrát již byl skutečně zahradníkem z povolání a z řad prostého lidu. Předmětem sporu by pak byl odlišný názor na neurozeného nápadníka, se kterým neměla problém Krasomila, ale kupodivu Miroslav. Zeman o nápadu na druhý díl informoval v jednom z rozhovorů.

Scénář Zemanovi oba představitelé hlavních rolí naštěstí vrátili s tím, že by to úspěch a renomé první pohádky poškodilo.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy