Do Egypta už chce jet jen málokdo a resorty odliv klientů hodně pocítily. Češi už raději dávají přednost bezpečnějším destinacím, a to nejlépe v Evropě, i když tam už kvůli IS není také moc bezpečno.

Ministerstvo zahraničních věcí vydalo varování před cestami do těchto destinací. Egypt už je takřka odepsaný a Tunis se k němu hodně rychle blíží. Lidé už tam cestují snad jen na vlastní nebezpečí. Posledním problémem, který měl Egypt, byl čtvrteční pád letadla nedaleko Káhiry – spekuluje se o bombě na palubě stroje, ke které se měl podle jednoho novináře přihlásit Islámský stát.

„V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře. MZV doporučuje cestovat do Egypta, s výjimkou rudomořských letovisek a významných staroegyptských památek, pouze v odůvodněných případech (obchod, studium). MZV dále doporučuje pečlivě zvážit individuální cesty do oblasti velké Káhiry. Zajišťování klidu a bezpečnosti zůstává pod kontrolou bezpečnostních složek,“ varuje na svých stránkách Ministerstvo zahraničních věcí.

Pokud se i přes všechna doporučení do Egypta přece jen vydáte, měli byste dbát všech varování a být obzvlášť opatrní. „Občané cestující do Egypta by měli vést rovněž v patrnosti výročí významných událostí, které mohou být zneužity k násilným akcím. Jedná se především o tato data: 25. 1., 30. 6., 1. 7., 14. 8. a 6. 10.,“ stojí na webu MZV.

Podle MZV je v tuto chvíli bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižním Sinaji, jako například v oblíbených destinacích v Hurghadě, Marsa Alam či Sarm aš-Sajchu, klidná. Nedoporučuje se ale individuální cestování po Sinaji, opouštět turistické rezorty a účastnit se výletů mimo ně. Takže pokud se vydáte do Egypta, pohybujte se jen v resortu, kde máte jídlo, pití a hodně jiných vyžití.

Podobná situace je i v Tunisu. V souvislosti s teroristickými útoky v loňském roce a nedávnými teroristickými útoky v jihozápadním cípu země poblíž vyzývá MZV všechny české občany, kteří chtějí odcestovat do Tunisu, k maximální obezřetnosti.

Také byste se měli vyhýbat středním oblastem a městům Tuniska. MZV varuje i před únosy, které hrozí nejvíce poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí. „MZV doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob (včetně tržišť, barů a restaurací vně hotelu) a individuálnímu cestování po zemi,“ uvedl úřad.

MZV také důrazně doporučuje využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD v kapitole „Cestujeme“. Pokud se v Egyptě něco stane, bude o vás vědět Ministerstvo zahraničních věcí, obdržíte tak SMS zprávu a o problémech se dozví i váš příbuzný či kamarád, kterého tam uvedete.