Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Putinova armáda v Buče střílela civilisty pro zábavu. Od nejhoršího masakru války na Ukrajině uplynul rok

Zničená vozidla ruské armády během návštěvy města Buča.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 11 fotografií

Nebýt války na Ukrajiny, byla by Buča jen malé město nedaleko Kyjeva, které vlastně není ničím výjimečné. Rok po událostech, kdy začalo plnit světová média, znají tenhle název snad úplně všichni. Buča se stala symbolem nesmyslné brutality, která provází celou ruskou invazi. Tady totiž zvěrstva, která Rusové páchali a jež popsala agentura AFP, viděl bez příkras celý svět. Nebyl to hezký pohled, ale mnoho vlád po něm vystřízlivělo.

Když se člověk zpětně podívá na fotky z Buči, jejich společný jmenovatel je jediný. Nesmyslná brutalita. Lidé byli zastřeleni cestou do obchodu pro jídlo, nebo když šli, aby zkontrolovali příbuzné, ohrožené ruskou agresí. Někteří civilisté leželi na ulicích se svázanýma rukama za zády. Bylo vidět, že tady někdo zabíjel pouze pro svou zvrhlou zábavu.

Hrůzné nálezy

Když do oblasti začaly vstupovat ukrajinské jednotky, výraz, jenž byl vidět ve tvářích těch, kteří se z Buči vrátili (včetně prezidenta Zelenského), říkal, že tohle bylo prostě moc i na ně. Když ukrajinští vojáci vstoupili do ulic, spatřili obraz naprosté zkázy a zmaru. Do města se po několika dnech dostali také zpravodajové agentury AFP. Věty, které od nich přišly, hovoří za vše.

Podívejte se na video, které rozhodně není pro slabší povahy a obsahuje drastické záběry. Pořídil ho novinář, který dorazil do Buči s prvními vojáky.

Psi a krkavci

"Je to apokalypsa," řekl reportérům jeden z ukrajinských vojáků, kteří hlídkovali v prázdných ulicích, kde se místo lidí pohybovali toulaví psi a krkavci. "Každých 20 nebo 30 sekund jsme slyšeli ostřelování. A tak to trvalo celý den. Byla to úplná destrukce," popsal zpravodajům agentury měsíc ruských útoků jeden z obyvatel, který z Buči neodešel. "Dobyli jsme nazpět Irpiň, dobyli jsme nazpět mnoho dalších míst, ale válka neskončila," dodal muž podle Twitteru Euromaidan Press.

Těla žen a starých lidí

Videa, která se objevila na sociální síti Twitter, ukazovala ulice Buči, jež byly doslova posety mrtvolami civilistů. Byli to lidé, kteří se pouze pokoušeli před ruskými okupanty schovat nebo utéci, velmi často byla vidět těla žen a starých lidí, kteří pro vojáky evidentně nepředstavovali vůbec žádnou hrozbu. Přesto je postříleli přímo na ulicích. "Buča a Irpiň. Nevyslovitelná krutost skřetů. Těla civilistů leží uprostřed ulice. Tohle je ruský svět, který nepotřebujeme," psala tehdy jedna z žen pod videem zveřejněným výše.

Vykopané dveře

Rok je pryč a Buča bohužel mezi místy ruského šílenství nezůstala osamocená - stala se ale prvním symbolem nesmyslné krutosti, proti které je třeba na Ukrajině bojovat především. To pochopili jak evropští, tak světoví politici. Skvěle to vyjadřuje tweet jednoho z novinářů. "Tohle je Buča. Místo, kde bylo zavražděno 438 civilistů. Když jsem šel po Jablunské ulici poté, co se Rusové stáhli, všiml jsem si promáčknutých bot na kovových branách každého domu, které orkové (skřeti, pozn. red.) prokopli, než zavraždili ty, kteří byli uvnitř. Je to moje nejhlubší vzpomínka a nikdy mě neopustí," vzpomínal.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy