Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Putin v koncích: Nemá dost mužů ani na odražení dalšího ukrajinského protiútoku, tvrdí Britové

Trosky ruských obrněných transportérů.
Zdroj: Profimedia.cz
obrat na bojišti

Rusko v čele s Vladimirem Putinem nezažívá v ukrajinské válce úspěšné týdny. Ačkoliv se to ruské úřady zdráhají přiznat, Rusko se ve válce, kterou samo vyvolalo, neskutečně trápí a velmi rychle mu docházejí muži. Objevují se zprávy o verbování posil ve vězeních a v odlehlých oblastech. Britské ministerstvo obrany teď konstatuje, že situace pro Rusko na frontě je natolik špatná, že není schopno odrazit ani další vlnu ukrajinských protiútoků. Stáhnout se zpět ale pro Rusy prostě není možnost.

Možnosti ruské armády v boji jsou čím dál omezenější. Podle vyjádření, které britskému tisku poskytl jeden z vysokých zaměstnanců tamního ministerstva obrany, by ruské jednotky nemusely ustát už další ukrajinský protiútok na východní frontě. Píše o tom deník Independent.

Podle zprávy, kterou britský tisk cituje, nemusí mít ruští vojáci vyčerpaní přechozími boji "dostatečné rezervy nebo adekvátní morálku" k tomu, aby odolali dalšímu koordinovanému útoku ukrajinských sil, které postupují stále na východ.

Britští zpravodajci, se kterými komunikoval Daily Mail, tvrdí, že se Moskva snaží postavit novou obrannou linii mezi řekou Oskol a městem Svatove. Pokud by se totiž fronta posunula příliš na východ, hrozilo by, že Rusko přijde o kontrolku nad Luhanskou oblastí, klíčovou částí Donbasu. Ta sice není významná územně, ale velmi důležitá morálně.

Rusko verbuje ve vězeních

"Záchrana" rusky mluvícího obyvatelstva Donbasu byl totiž jeden z hlavních cílů ruské propagandy směrem k vlastnímu obyvatelstvu. Rusům totiž tvrdí, že tamní menšina zažívá z ukrajinské strany velké příkoří.

Rusko také začalo verbování vojáků ve vězení. Na sociálních sítích koluje video, které údajně ukazuje pravděpodobného majitele žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, jak osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. Přítomným slibuje hrob v aleji hrdinů i kulku za dezerci.

"Chci jen úderné jednotky. Ti, kteří jdou kupředu, ti, kteří jsou nejenergičtější, přežívají lépe," říká na široce diskutovaném záznamu oligarcha blízký ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Minimální věk pro odchod do války je podle něj 22 let, maximální 50 let. Je však možné udělat výjimku.

Podle Prigožina budou trestanci po odsloužení půl roku na Ukrajině propuštěni na svobodu, u Wagnerovy společnosti ale mohou zůstat i déle. Mrtvým slibuje, že budou pohřbeni ve svých rodných městech jako hrdinové.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy